Ženke ovog kukca nakon parenja polažu jajašca u pukotine ispod kore ili u deblo na područjima koja su izložena suncu
FOTO U Zagrebu pronašli rijetku vrstu zaštićenog kukca: 'Alpske strizibube su uživale na drvetu'
Šetali smo šumom i vidjeli smo ih na drvetu. Znamo da su zaštićene pa smo ih pustili da uživaju na drvetu - rekao nam je čitatelj koji je snimio dvije alpske strizibube na zagrebačkoj Donjoj Kustošiji.
- Na slici je riječ o vrsti Rosalia alpina ili ti Alpski dugorog. Riječ o kukcu iz skupine kornjaša, kukaca koji svoj prednji par krila imaju preobražen u tvrđi štitasti poklopac nazivan elytra. Ovaj kukac je sive boje s plavkastim sjajem, te lako primjetljivim crnim mrljama po tijelu - objasnio je za 24sata Davor Merkaš, član BIUS-a.
Kazao je da mu obojenje omogućava kamuflažu na drvetu Europske bukve u čijim šumama inače obitava. Osim samog obojenja, kazao je da je lako prepoznatljiv i po velikim ticalima koja su istog oboljenja kao i tijelo.
- Pripada sistematskoj porodici Cerambycidae (Strizibube). Larve ove porodice se hrane trulim drvetom, dok se imago (odrasla jedinka), nakon faze kukuljice, hrani širok spektrom hrane uvelike ovisno o vrsti. Prehrana može uključiti sve od smole i kora drveta dok u slučaju vrste sa slike glavni izvor prehrane je pelud cvijeća - objasnio je.
Dodao je da iako postoje vrste u ovoj porodici koji su ozbiljni štetnici, vrsta sa slike ne pravi nekakvu značajnu štetu te je potpuno bezopasna za ljude.
- Riječ je o jednoj ugroženoj vrsti koja je također strogo zaštićena vrsta u Republici Hrvatskoj. Stoga u slučaju pronalaska ove vrste u prirodi, savjetujemo da ju ne uznemiravate.
Prema internetskoj stranici Štetnici.hr, alpska strizibuba nastanjuje listopadne šume južne diljem Europe, Bliskog Istoka i Rusije. Osim diljem Europe, Zakonom o zaštiti prirode je strogo zaštićena i u Hrvatskoj. To znači da je zabranjeno njeno hvatanje, ubijanje, namjerno uznemiravanje i uništavanje područja razmnožavanja. Zaštićena je zbog nestanka staništa i promjene u gospodarenju šumama. Sječom stabala ili uklanjanjem gotovo svog starog i trulog drveta iz šume, gube se pogodna mikrostaništa za razvoj ovog kukca.