Gotovo cjelokupna energija, ili točnije do 84 posto, dolazit će iz obnovljivih izvora, dijelom iz solarnih izvora, ali i velikim dijelom iz geotermalnih izvora kojima obiluje lokacija na kojoj će se graditi bolnica - istaknuo je ugovoreni voditelj projekta Saša Marenjak.
FOTO Ovako bi trebala izgledati nova dječja bolnica u Blatu
U Ministarstvu zdravstva najavljen je početak gradnje Nacionalne dječje bolnice u Blatu za 2026. godinu, a izgradnja prve faze trebala bi se završiti 2029. te se iste godine u travnju očekuje njeno otvaranje, gdje bi se tad trebala preseliti cijela Klinika za dječje bolesti u Klaićevoj.
- Govorimo o neizmjerno složenom projektu koji se sastoji od kompleksa postojeće Sveučilišne bolnice i rekonstrukcije i novogradnje Nacionalne dječje bolnice, na ukupnoj površini od 53 000 m2 na lokaciji Blato u Zagrebu. Na taj način ćemo razvijati centar izvrsnosti grupiranjem kapaciteta iz postojećih bolnica i odjela – pedijatrije, dječje kirurgije, anestezije, radiologije i laboratorija Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj, pedijatrijskog odjela KBC-a Sestre milosrdnice, psihijatrije za djecu i adolescente Specijalne bolnice Kukuljevićeva, te specijalizirane neuropedijatrije i rehabilitacije Specijalne bolnice Goljak - objasnio je ravnatelj uprave za financijske poslove i javnu nabavu u Ministarstvu zdravstva i voditelj projekta ispred Ministarstva zdravstva Gordan Žanić.
Ukupno 781 postelja, 300 od toga u dnevnoj bolnici
Bolnica će ujedno biti funkcionalno podijeljena na dio gdje se pružaju usluge dnevne bolnice, zatim stacionarnog liječenja, a obavljat će djelatnosti pedijatrije, dječje kirurgije, psihijatrije za djecu i adolescente i specijalizirane neuropedijatrije i rehabilitacije, te Intenzivne skrbi i odjela za infektivne bolesti. Predviđeno je ukupno 481 bolnička postelja i 300 postelja u dnevnoj bolnici, najavili su na konferenciji za medije održanoj u Ministarstvu zdravstva.
- Sam dizajn i izgled zgrade prilagođeni su dječjoj dobi, a u kontekstu prirodnih resursa, riječ je o carbon zero neutral građevini, prvom takvom projektu ne samo u Hrvatskoj, već i u Europskoj uniji. Gotovo cjelokupna energija, ili točnije do 84 posto, dolazit će iz obnovljivih izvora, dijelom iz solarnih izvora, ali i velikim dijelom iz geotermalnih izvora kojima obiluje lokacija na kojoj će se graditi bolnica - istaknuo je ugovoreni voditelj projekta Saša Marenjak.
Arhitektica Iva Puđa, koja radi za projektantsku tvrtku koja je izradila idejni projekt za bolnicu opisala je kako će ona izgledati.
- Djeci je teško doći i biti u bolnici. Naš posao je bio da im to olakšamo. Svaki odjel smo podijelili na teme. Htjeli smo predstaviti raznolikost Hrvatske pa će biti put kroz Hrvatsku. Svaki odjel će imati neku temu. Našu bolnicu nazvali smo planina. Imamo atrije pune svjetla i zelenila. Kako putujemo kroz bolnicu tako mijenjamo krajolike. U prizemlju su poliklinike, na prvom katu sale, a na zadnja dva kata sobe. Sa strane je poseban ulaz za Hitnu, ispred bolnice imamo veliku nadstrešnicu s drop off-om gdje dolazi javni prijevoz te gdje se mogu iskrcati pacijenti i iz osobnih vozila - opisala je budući izgled bolnice Puđa.