I ostatak je Hrvatske, osim na krajnjem istoku, pod meteoalarmom. Dalmacija zbog jakih udara juga, dok je u Zagrebačkoj i Karlovačkoj regiji na snazi zbog obilne kiše
Pogledajte što će pogoditi Istru navečer! Digli su crveni alarm
Najviša razina upozorenja, crveno koje označava izuzetno opasno vrijeme, na snazi je za područje Istre, Kvarnera, riječke i Gospićke regije, i to zbog grmljavinskog nevremena, obilne kiše i orkanskih udara bure podno Velebita.
POGLEDAJTE VIDEO: Obilna kiša u Rijeci
Pokretanje videa...
Meteorolozi Državnog hidrometeorološkog zavoda prognoziraju da će u četvrtak biti pretežno oblačno s kišomm, mjestimice obilnom, osobito na Jadranu i krajevima uz njega gdje su mogući i lokalno izraženi pljuskovi s grmljavinom. Puhat će sjeveroistočni i sjeverni vjetar, dok će na Jadranu puhati umjereno i jako jugo i južni vjetar, dok će na sjevernom dijelu okrenuti bura u jačanju na jaku, a podno Velebita i olujnu s orkanskim udarima.
I ostatak je Hrvatske, osim na krajnjem istoku, pod meteoalarmom. Dalmacija zbog jakih udara juga, dok je u Zagrebačkoj i Karlovačkoj regiji na snazi zbog obilne kiše.
Temperatura zraka bit će između 10 i 15, na sjevernom Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije od 14 do 18, a uz dalmatinsku obalu od 18 do 23 °C.
U Istri se večeras očekuje pravi 'potop'. Kako prognoziraju meteorolozi DHMZ-a, bit će oblačno s kišom, pljuskovima i grmljavinom, a mjestimice i obilnom oborinom, osobito navečer i u noći. Bura će jačati na umjerenu do vrlo jaku, na udare olujnu. More umjereno valovito i valovito, navečer prema otvorenome ponegdje jače valovito. Najviša dnevna temperatura zraka bit će uglavnom od 15 do 18 °C.
U Istarskoj županiji zbog obilne kiše vatrogasci su izašli na 22 tehničke intervencije, ispumpavali su vodu iz objekata te uklanjali grane i stabla s prometnica. Na intervencijama je kumulativno sudjelovalo 69 vatrogasaca s 29 vatrogasnih vozila iz JVP Umag, Poreč, Pazin, Buzet i DVD-a Novigrad i Vabriga.
Kako su iz DHMZ-a upozorili ranije, prognozirana obilna intenzivna oborina tijekom sljedeća tri dana mogla bi uzrokovati bujične i urbane poplave, a koje u nižim dijelovima slivova mogu uzrokovati visoke vodostaje rijeka s mogućim ulaskom u mjere obrane od poplava.
Nepovoljna hidrološka situacija krenula je u srijedu ujutro na sjevernom Jadranu, u Gorskom kotaru (primjerice rijeke Gornja Dobra i Kupa) te uz granicu sa Slovenijom, s pojavom bujičnih i urbanih poplava. S daljnjim razvojem vremena, očekuje se da će se situacija pogoršati tijekom noći i u nadolazećim danima, posebno u Lici (rijeke Otuča, Lika i Gacka), zadarskom zaleđu te u samom Zadru.
Obilne kiše prognozirane za kraj četvrtka, 3. listopada, i petak, 4. listopada, dodatno će povećati rizik od bujičnih poplava duž središnje i južne jadranske obale te u zaleđu. U nižim dijelovima slivova, očekuje se usporavanje toka rijeka, što će dovesti do porasta vodostaja i tijekom sljedećeg tjedna.
Europski centar za srednjoročne vremenske prognoza (ECMWF) za područja zapadne Slovenije, jadranske obale i zaleđa, Gorskog kotara i Like daje visoke izglede za obilne oborine (iznad 150 mm) u narednih deset dana od kojih će se glavnina ostvariti do ovog vikenda.
Velika količina oborine u kratko vrijeme može prouzročiti bujične i urbane poplave počevši od srijede u Istri, Gorskom kotaru i dalje uz granicu sa Slovenijom. Sa širenjem oborina, tijekom četvrtka postoji i mogućnost pojava bujica se širi na Liku, Dalmaciju i zaleđe.
Poseban naglasak meteorolozi stavljaju na Gornju Dobru (Ogulin), Otuču (Gračac), Liku, Gacku, Zrmanju, Zadar i zadarsko zaleđe. Tijekom noći s četvrtka na petak i u petak se takva mogućnost povećava i na području središnje i južne Dalmacije zbog razvoja konvektivnih oborina.