Dokumentarni film 'Pouke o čovječnosti' redatelja Branka Ištvančića na 38. izdanju Međunarodnog festivala URTI Grand Prix for Author's Documentary u Parizu dobitnik je Brončane medalje
Film o herojstvu hrvatskih branitelja nagrađen je u Parizu
Film 'Pouke o čovječnosti', nastao prema istoimenoj knjizi autora prof. dr. sc. Veljka Đorđevića, dobitnik je Brončane medalje, jedne od četiri glavne nagrade za autorski dokumentarac na festivalu u Parizu
- Naš film je laureat uz film iz Senegala koji je dobio Grand Prix, te film iz Francuske koji je dobio Srebrnu medalju i film iz Južne Koreje koji je dobio nagradu Martine Filippi za otkriće - kaže nam producent Antun Ivanković.
URTI je filmsko udruženje koje organizira dodjelu nagrade za Radio Grand Prix i Grand Prix za autorski dokumentarni film. Nagrade koje dodjeljuju su međunarodnog ugleda, a cilj im je promicati vitalnost suvremenog audiovizualnog stvaralaštva.
- Svaki od dva žirija sastoji se od petnaest do dvadeset stručnjaka iz cijelog svijeta, koji izdvajaju radove koji su privukli najviše pažnje od strane njihove kvalitete i originalnosti. Žiri kojeg su ove godine činili voditelji i menadžeri javnih televizijskih kanala iz Alžira, Belgije, Kameruna, Jordana, Kosova, Portugala i Rumunjske izabrali su deset dokumentarnih filmova koji su se natjecali za Veliku nagradu URTI za autorski dokumentarni film koji promiče humanističke vrijednosti, toleranciju i poštovanje - naglašava Ivanković.
Film „Pouke o čovječnosti“ je priča o jednoj od najhumanijih akcija hrvatskih branitelja koji su, u ratnom vihoru, 29. rujna 1991. godine uz pomoć medicinskog osoblja evakuirali i spasili iz neprijateljskog okruženja u šest autobusa više od 300 psihijatrijskih bolesnika iz bolnice u Pakracu, od kojih su većina pacijenata bili srpske nacionalnosti te na taj način stekli status heroja čovječnosti.
Danima nije bilo elementarnih uvjeta za život. Bez pitke vode i hrane ostalo je više od 300 teških psihičkih bolesnika i medicinsko osoblje. Pakračka bolnica konstantno je napadana, a posljednji odjel koji je ostao u ratnom zarobljeništvu bio je psihijatrijski. Kada je koncem rujna Banjalučki korpus došao na područje Pakraca počeli su divljački napadi iz svih vrsta naoružanja na bolnicu.
- Ono što su izveli hrvatski branitelji i medicinsko osoblje 29. rujna 1991., to je ishodište dobročinstva, čovječnosti, humanosti, medicinske etike. Spašavati bolesnike druge nacionalnosti, druge vjeroispovijesti u tijeku ratnih djelovanja, naći snage za izdići se i pokazati koliko smo ljudi, koliko u tom raščovječenom trenutku rata postoji milosrđa i potrebe da se pomogne potrebitima. - ističe Ivanković.
Pokretači ovoga značajnog projekta su autor filma Branko Ištvančić i producent Antun Ivanković. Ovaj autorski dokumentarac koji promiče istinu i vrijednosti Domovinskoga rata snimljen je u produkciji udruge Artizana tijekom 2018. i 2019. godine, uz financijsku potporu Ministarstva hrvatskih branitelja, Grada Zagreba, Grada Pakraca i Zaklade Adris.