Zastupnici u ponedjeljak raspravljaju o ukidanju ispravka netočnog navoda, ali i proširenju replike. Replika je moja želja da polemiziram, tvrdi Jadranka Kosor
''Ukidanjem netočnog navoda stavljamo si flaster na usta''
Saborski zastupnici raspravljaju izmjene Poslovnika, kojima se ukida institut netočnog navoda te uvodi elektronska evidencija zastupnika u Saboru. Nakon što je potpredsjednik Josip Leko obrazložio prijedlog, javili su se HDZ-ovci. Josip Đakić zaključio je kako se ukidanjem netočnog navoda, zastupnicima stavlja flaster na usta.
- Apsolutno netočno govorite da je ovo demokratizacija - rekao je Đakić, a Đurđici Sumrak zasmetao je Lekin zaključak da se uvođenjem elektroničke evidencije izbjegava falsificiranje.
- Manja je mogućnost za falsificiranjem ako se upišete rukom. Znam što se radi s karticama - rekla je Sumrak. U ime Kluba Hrvatskih laburista govorio je Dragutin Lesar, koji se dotakao Lekinog obrazloženja da elektronska evidencija znači modernizaciju.
- Glasamo ručno kao u 19. stoljeću. Neka modernizacija počne ovdje u dvorani. Rekli ste, o sankcioniranju zastupnika, koji ne dolaze 'o tom-potom'. Bojim se da će taj 'o tom-potom' trajati toliko dugo koliko ste vi na vlasti - poručio je Lesar te dodao kako bi značajka Poslovnika trebala biti da mogućnost nasilja većine nad manjinom svede na nulu.
- Ako nikom nije stalo do toga, time odugovlačite. Sve je po Poslovniku, sve čisto, sve demokratski. Čemu onda Poslovnik? Dovoljno je da imamo predsjedavajućeg za stolom - rekao je Lesar te većini savjetovao da se odrekne dosadašnjih modela.
Kosor: Replika je moja želja da polemiziram
Ivo Jelušić (SDP) rekao je kako cilj većine nije ušutkati oporbu već suprotno.
- Cilj je omogućiti da bude više parlamentarizma, da se može replikom odgovarati na netočan navod, a institut povrede poslovnika se uozbiljuje - rekao je Jelušić, na čije se izlaganje javilo nekoliko HDZ-ovaca, među njima Jadranka Kosor.
- Nelogično je da se ukidanjem jednog instituta nešto diže na višu razinu. Replika je moja želja da s vama polemiziram, a ispravak netočnog navoda je moja želja da ispravim netočan navod - jasna je bila Kosor.
Davorin Mlakar (HDZ) istaknuo je kako ne bi volio da satima raspravljaju o ispravku netočnog navoda, koji je građanima nebitan.
- Ali mi ovdje govorimo o demokraciji i parlamentarizmu. Ne smijemo korištenjem svojih sloboda vrijeđati slobode drugih, kolega ili građana. Ovog ste puta u prilici određivati pravila igre u ovom saboru bilo bi u redu da se zalažete za naša prava. Da ste dali još tri nova instrumenta kojima bi se mogao služiti zastupnik, to bi bio parlamentarizam - zaključio je Mlakar.
Josip Salapić (HDSSB) rekao je kako sa stranačkim kolegama neće podržati Poslovnik u ovakvom obliku. U Europskom paramentu, kaže, postoji nekoliko instituta, koje zastupnici mogu koristiti, a u Hrvatskom saboru ostaje samo jedan.
- Možda bi bilo dobro da oni koji su izabrani iz ovog doma odgovaraju onima koji su ih izabrali - istaknuo je Salapić.
Jozo Radoš (HNS) smatra kako je ispravak netočnog navoda zapravo značio polemiziranje.
- Zapravo se ispravljalo stajalište zastupnika - rekao je Radoš. Rekao je kako je pogledao Poslovnike u desetak zemalja i da samo u jednom postoji institut ispravka netočnog navoda.
U knjigu dolazaka danas se upisao samo 61 zastupnik pa su se zastupnici u raspravi o Poslovniku dotakli i nedolazaka.
Za izostanak iz Sabora nema sankcija?
Konačni prijedlog izmjena sadržava i obvezu zastupnika da se pri dolasku u Sabor evidentiraju elektroničkom karticom, javlja HRT.
Zastupnici bi izostanak sa sjednice morali pravdati potvrdom saborskog Predsjedništva, svog kluba ili radnog tijela. Ne predviđaju se sankcije za zastupnike koji ne dolaze u Sabor i svoj izostanak ne opravdaju.
Predlaže se i ukidanje ispravka netočnog navoda te proširenje replike. Uz to, izmjene poslovnika predviđaju da se na radna mjesta u klubove zastupnika osobe mogu primiti bez natječaja u državnu službu.