Helikopteri EUFOR-a, Slovenije i Hrvatske sudjeluju u spašavanju stanovnika iz najkritičnijih područja. Stigli su i spasioci iz Velike Britanije, Luxemburga, Austrije
Kazne za trgovce: 'Cijene do 200 puta veće nego stvarne'
Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine, odnosno Operativno - komunikacijski centar 112 nastavilo je koordiniranje akcija spašavanja i dostave neophodne opreme na poplavljena područja. Od ranih jutarnjih sati angažirani su helikopteri Oružanih snaga BiH, EUFOR-a, te helikopteri iz Slovenije i Hrvatske, na području Odžaka, Orašja, Bijeljine, Bosanskog Šamca, šireg područja Zenice, gdje je trenutno i najkritičnija situacija.
Također, spasilački tim iz Velike Britanije sa četiri čamca i 29 spasilaca u popodnevnim satima će biti prebačen na područje Bijeljine, gdje je usmjerena i pomoć Slovačke u agregatima, pumpama i drugoj potrebnoj opremi. Spasilački timovi iz Luksemburga, Slovenije, Hrvatske, Makedonije i Austrije koji su raniji stigli u BiH, također su nastavili s akcijama evakuacije stanovništva, priopćeno je iz Ministarstva sigurnosti BiH.
Katastrofalne poplave odnijele su mnoge živote. Samo u Doboju je poginulo 20 ljudi, a očekuje se pronalazak još leševa kada se vode povuče. Pomoć se prikuplja u cijeloj BiH.
Vlada Federacije BiH, koja je u stalnom zasjedanju, na današnjoj je sjednici zadužila Federalno ministarstvo trgovine i Federalnu upravu za inspekcijske poslove da, u suradnji s nadležnim tijelima i inspekcijama svih županija u FBiH, intenzivno prate kretanje cijena, te da u slučajevima nezakonitog i neosnovanog povećanja cijena i mogućih zloupotreba, hitno poduzmu mjere iz svoje nadležnosti i o tome informiraju Vladu Federacije BiH. Građani su počeli prijavljivati nepravilnosti, a to mogu činiti na broj 033/212-602. Najviše prijava se odnosi na povećanje cijena brašna. Informacije su proslijeđene inspekcijskim organima. Federalna uprava za inspekcijske poslove obavijestila je Vladu Federacije BiH da su tržišni inspektori na terenu radi provjere prijava i poduzimanja sankcija.
- Ovo Ministarstvo je tokom dana dobilo veliki broj poziva od građana i udruženja potrošača, a najviše iz Tuzle, koji su se žalili da se pojedini proizvodi na tržištu prodaju po cijeni i do 200 puta višoj od realne. To je sramota. Onaj koji prodaje vodu i mlijeko da bi zaradio na tuđoj muci treba biti svezan i sproveden u zatvor, radnja zatvorena, a roba oduzeta. Izvanredno stanje znači kao da je rat. U takvim situacijama vlada može naložiti i stavljanje u funkciju nečije privatne imovine radi spašavanja života, pa zašto ne i oduzeti robu i zatvoriti radnje onima koji pokušavaju da se obogate na tuđoj nevolji, kazao je ministar trgovine Federacije BiH Milorad Bahilj.