Iako Kijev ne želi razgovarati o primirju, pojedini europski lideri iza kulisa razmatraju na koji način bi se trebalo očuvati potencijalno primirje, uključujući i slanje tisuće vojnika.
Europske zemlje planiraju poslati do 100.000 vojnika u Ukrajinu nakon završetka rata
Članice EU-a na inicijativu predsjednika Macrona razmišljaju o slanju vojnika u Ukrajinu ako dođe do primirja s Rusijom. Ova inicijativa francuskog predsjednika je posljedica Trumpove najave da američki vojnici ne će biti u Ukrajini, piše Reuters.
Iako Kijev ne želi razgovarati o primirju, pojedini europski lideri iza kulisa razmatraju na koji način bi se trebalo očuvati potencijalno
primirje, uključujući i slanje tisuće vojnika.
Pretpostavlja se da bi većina vojnika bila iz Francuske, Njemačke, Poljske, Italije i UK-a. Iako bi slanje vojnika u Ukrajinu stvorilo
rizik od rata s Rusijom, EU nema drugog izbora nakon Trumpove izjave da Amerikanci neće provoditi primirje.
Macron je već dulje vrijeme najglasniji pobornik stranih trupa u Ukrajini, ali svaki put do sada je naišao na odbijenice članica NATO-a i EU-a. Poljski premijer Tusk je prošli tjedan jasno rekao da Varšava neće slati vojnike u Ukrajinu.
Isti stav ima i hrvatski predsjednik Milanović. Glavni tajnik NATO-a, Rutte rekao je da se ne bi trebalo javno raspravljati o mogućem
slanju vojnika.
- Ako javno razgovaramo o slanju vojnika, zašto bi onda Putin pregovarao. On dobiva ono što želi - rekao je Rutte. Još uvijek nije jasno kako bi izgledala mirovna misija.
Ne zna se hoće li to biti tradicionalna mirovna misija koja uključuje nadziranje linije prekida vatre, ili će pružiti i snažno sredstvo
odvraćanja od bilo kakvog daljnjeg ruskog napada.
Talijani se zalažu za tradicionalnu mirovnu misiju, a Francuzi i Ukrajinci žele oštriji pristup i zagovaraju odvraćanje ruskih napada.
Ni konačna brojka još uvijek nije poznata. Mirovnu misiju bi mogle činiti između pet i osam zemalja. Pojedini analitičari smatraju da se radi o 40.000 vojnika.
Drugi smatraju da bi ta brojka mogla biti puno veća, čak 100.000 vojnika.
- Prema shemi rotacije u jednom trenutku moglo bi biti prisutno oko 100.000 vojnika - rekao je Franz-Stefan Gady, iz Međunarodnog instituta za strateške studije.
Za usporedbu, tijekom rata u BIH SAD i saveznici su rasporedili 60.000 vojnika, a na Kosovu 50.000 vojnika.