I na azijskim su burzama cijene dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9,30 sati u minusu 0,1 posto, oslabivši četvrti dan zaredom
Europske burze su pred prvim gubitkom u osam tjedana
Na europskim su burzama u petak ujutro cijene dionica pale, pa su pred prvim tjednim gubitkom u posljednjih osam tjedana, dok ulagači čekaju vijesti koje bi mogle znatno utjecati na smjer tržišta.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,5 posto, pa je na putu gubitka u ovom tjednu od oko 0,8 posto.
Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,53 posto, na 7.680 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,52 posto, na 16.530 bodova, a pariški CAC 0,68 posto, na 7.399 bodova.
Ulagači su oprezni uoči izvješća Eurostata o inflaciji u eurozoni u prosincu, koje bi moglo utjecati na smjer tržišta.
Na to bi moglo utjecati i izvješće američkih vlasti o zapošljavanju i rastu plaća u SAD-u u prosincu, koje će biti objavljeno u petak poslijepodne.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u tom mjesecu broj zaposlenih povećan za otprilike 170 tisuća, manje u odnosu na 199 tisuća mjesec dana prije.
I na azijskim su burzama cijene dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9,30 sati u minusu 0,1 posto, oslabivši četvrti dan zaredom.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks porastao 0,3 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji pale između 0,1 i 0,8 posto.
Na samom početku današnjeg trgovanja većina je indeksa porasla, zahvaljujući korekciji cijena dionica nakon pada tri dana zaredom.
No, ubrzo se situacija promijenila, pa su indeksi ponovno zaronili u negativno područje.
Ulagači nisu skloni riziku, s obzirom da su jučer na Wall Streetu cijene dionica pale treći dan zaredom. Doduše, Dow Jones ojačao je 0,03 posto, no S&P 500 skliznuo je 0,34, a Nasdaq indeks 0,56 posto.
Pad S&P 500 indeksa u prva tri dana godine nije zabilježen od 2015., a posljedica je splašnjavanja euforije u vezi smanjivanja kamatnih stopa.
U posljednjim mjesecima prošle godine cijene su dionica snažno porasle jer su se ulagači nadali agresivnom smanjenju kamata Feda u ovoj godini.
Premda procjene čelnika Feda s posljednje lanjske sjednice pokazuju da u ovoj godini očekuju smanjenje kamata u tri navrata, na tržištu se špekulira da će Fed smanjiti kamate u šest navrata, počevši od ožujka.
No, zapisnik s posljednje prošlogodišnje sjednice američke središnje banke, objavljen u srijedu, nije dao naznake kada bi moglo slijediti smanjenje kamata.
Na tržištu novca posljednjih se dana procjenjivalo da postoji više od 70 posto izgleda da će Fed već u ožujku početi smanjivati kamate, no nakon objave zapisnika Feda ti su izgledi smanjeni na manje od 70 posto.