Jutros je londonski FTSE indeks ojačao 0,07 posto, na 7.608 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,47 posto, na 14.222 boda, a pariški CAC 0,57 posto, na 6.572 boda
Europske burze nadoknađuju gubitke na svjetskim tržištima
Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica porasle, nadoknadivši jučerašnje gubitke, a u fokusu ulagača su kvartalni poslovni rezultati kompanija i rat u Ukrajini.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,5 posto, nakon jučerašnjeg pada.
Jutros je londonski FTSE indeks ojačao 0,07 posto, na 7.608 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,47 posto, na 14.222 boda, a pariški CAC 0,57 posto, na 6.572 boda.
Pritom su najviše porasle cijene dionica u bankarskom sektoru, u prosjeku 1,3 posto, te prehrambenom, također 1,3 posto.
S druge strane, rudarski i naftni sektor pao je 0,8 posto.
Podršku tržištima pružaju bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati nekoliko europskih kompanija, među ostalima, Danonea i Heinekena.
A na azijskim se burzama trguje oprezno, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,2 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,9 posto, dok su cijene dionica u Australiji porasle 0,1 posto. U Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju pale su, pak, između 0,1 i 1,3 posto.
Na burzama vlada oprez jer se rast gospodarstava u regiji usporava, posebice u Kini, koja se bori s povećanim brojem zaraženih od koronavirusa.
Kineska središnja banka obećala je podršku anemičnom uslužnom sektoru, no ulagači nisu sigurni kakva će ta podrška biti, s obzirom da ih je nedavno banka razočarala jer, unatoč signalima, nije smanjila kamatne stope kako bi podržala gospodarstvo.
Ulagače je zabrinuo i Međunarodni monetarni fond, koji je jučer smanjio procjenu rasta svjetskog gospodarstva u ovoj godini s 4,4 na 3,6 posto i upozorio na rizike od visoke inflacije.
Rat u Ukrajini doprinosi rastu ionako visoke inflacije, što podržava očekivanja da će središnje banke povećavati kamatne stope.
Mnoge su to već učinile, a ulagači se najviše plaše da će američki Fed agresivno zaoštriti monetarnu politiku, što bi moglo dodatno usporiti rast najvećeg svjetskog gospodarstva.
Kako bi suzbio inflaciju u SAD-u, koja se kreće na najvišim razinama u 40 godina, Fed je u ožujku povećao kamate po prvi put od 2018. godine, za 0,25 postotnih bodova, a već u svibnju vjerojatno će ih povećati za daljnjih 0,50 postotnih bodova.
Zbog toga azijske ulagače nije impresionirao jučerašnji skok burzovnih indeksa na Wall Streetu. Dow Jones ojačao je 1,45 posto, dok je S&P 500 skočio 1,61, a Nasdaq indeks 2,15 posto.
Pozitivno su na tržište utjecali bolji nego što se očekivalo poslovni rezultati američkih kompanija.
Od 49 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih 79,6 posto ostvarilo je u prvom tromjesečju veću zaradu nego što se očekivalo. Obično ih očekivanja premaši 66 posto.