Zdravstveni dužnosici država članica Europske unije sastat će se u srijedu kako bi raspravili o brzom širenju zaraze Covidom-19 u Kini
Europska unija želi spriječiti brzo širenje covida-19 u Kini
Zdravstveni dužnosnici država članica Europske unije sastati će se u srijedu kako bi raspravili o koordiniranom odgovoru na brzo širenje zaraze covidom-19 u Kini, objavilo je tako danas švedsko predsjedništvo EU-a, s obzirom da na sastanku u prosincu nije ništa odlučeno.
Na sastanku 29. prosinca održanom putem interneta, na kojem je sudjelovalo više od 100 predstavnika država članica, europskih zdravstvenih agencija i Svjetske zdravstvene organizacije, Italija je pozvala EU da slijedi njezin primjer i testira putnike koji dolaze iz Kine s obzirom na to da će Peking 8. siječnja ukinuti ograničenja za putovanja.
No druge države članice smatraju da za to nema potrebe.
- Predviđen je sastanak o integriranom političkom kriznom odgovoru u srijedu, 4. siječnja, u cilju informiranja o razvoju situacije s covidom-19 u Kini i razgovora o mogućim EU mjerama koje treba poduzeti na koordinirani način - rekla je glasnogovornica švedskog predsjedništva EU-a.
Europska povjerenica za zdravlje Stella Kyriakides napisala je u pismu državama članicama EU-a da bi trebale razmotriti uvođenje češćeg genetičkog sekvenciranja uzoraka zaraženih covidom-19 i poboljšati praćenje otpadnih voda uključujući na zračnim lukama kako bi detektirale moguće nove varijante virusa s obzirom na skok zaraze.
Kyriakides je poručila da bi EU trebao biti jako oprezan budući da su pouzdani epidemiološki podaci i podacima o testiranjima u Kini oskudni, savjetujući ministrima zdravlja da odmah preispitaju svoje prakse koje se odnose na genetičko sekvenciranje.
Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti prošli je tjedan objavio da u ovom trenutku ne preporuča poduzimanje mjera za putnike iz Kine.
Objasnio je da varijante koje cirkuliraju u Kini već postoje u Europskoj uniji, da su europski građani relativno visoko procijepljeni i da je potencijal za uvezene infekcije nizak u odnosu na dnevni broj zaraženih s kojim se zdravstveni sustavi trenutačno mogu nositi.