Moramo ga se odreći: Od 1. srpnja 2013. naziv prošek neće se više moći koristiti u Hrvatskoj jer je Europska unija zaključila da je previše sličan talijanskom proseccu
EU nam zabranila vino prošek jer Talijani već imaju prosecco
Dalmatinsko desertno vino pio je još u 14. stoljeću hrvatsko-ugarski vladar Ludovik I. Veliki. Koristio ga je za okrijepu, a pomoću prošeka ojačao je tjelesno i riješio se duševne nemoći.
No Europska unija neće dopustiti hrvatski prošek na svojem tržištu. U Ministarstvu poljoprivrede tvrde kako je Hrvatska tijekom pretpristupnih pregovora isticala da se na hrvatskom jeziku naziv prošek različito piše od talijanskog izraza prosecco i da je to sasvim drugačiji proizvod.
- EU je istaknula kako bi korištenje tradicionalnog izraza prošek dovelo do visokog rizika zbunjivanja potrošača. Takav naziv fonetski podsjeća na zaštićenu oznaku izvornosti prosecco koji je Italija zaštitila i već postoji u Europskoj uniji - poručili su iz Ministarstva.
Naš prošek dobiva se od više vrsta bijelog i crnog grožđa, a specifičan je po tome što se nakon berbe grožđe prosušuje na vjetru kako bi se koncentrirao grožđani šećer. Prosecco je talijanska sorta bijeloga grožđa od koje se rade lagani pjenušci voćnih aroma.
- Ta dva proizvoda su sasvim različita, to su dva svijeta. Očito nismo uložili dovoljno truda ili vremena da dokažemo da to nije isto. Sada moramo biti uporni i nastaviti se boriti za to kad uđemo u Uniju - rekao nam je enolog Franjo Francem.
Sve certifikate, nužne da bi proizvod imenom i sastavom bio posve zaštićen na tržištu EU, zasad nema ni jedna naša autohtona namirnica! Čak ni kulen, paški sir ili dalmatinski pršut. Krčki, dalmatinski i drniški pršut, poljički soparnik, meso zagorskog purana, lički krumpir, baranjski kulen i virovitička paprika imaju tek registriranu oznaku zemljopisnog podrijetla, a znak izvornosti, što je još jedna kategorija zaštite proizvoda, zasad imaju istarski pršut, varaždinsko i ogulinsko zelje te ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres.
Neće se smjeti koristiti ni zalihe s imenom prošek
Iz Ministarstva poljoprivrede poručuju da proizvođači koji koriste naziv prošek prilagode svoje poslovanje novim uvjetima na tržištu jer od 1. srpnja neće više biti moguće stavljati na tržište (kako na domaće, tako i na strano) vino pod tim nazivom. Prošek je, dakle, zabranjen!