Iz ENNA grupe reagirali su zahtjevom za objavu ispravka informacija na članak objavljen 6. ožujka na našem portalu. Ispravak prenosimo u cijelosti
ENNA grupa: 'Eko reci park nije spalionica otpada, javnost nije bila isključena iz svih rasprava'
U članku 'Kutina: ENNA grupa nije odustala od izgradnje spalionice' objavljenom 6. ožujka se, među ostalim, navodi:
„Unatoč drugačijim tvrdnjama političara, Enna grupa nije odustala od projekta Eko reci parka u Kutini, odnosno izgradnje spalionice otpada na ulazu u grad, upozoravaju mještani Radničkog naselja Krč i Građanska inicijativa „Ne spalionici otpada u Kutini“.
Eko reci park nije spalionica otpada.
Eko reci park (u nastavku: ERP) je postrojenje koje se sastoji od tri tehnološki povezane cjeline: sortirnice plastične ambalaže, pogona za reciklažu tj. proizvodnju plastičnih reciklata i kogeneracijskog postrojenja u kojem će se proizvoditi toplinska i električna energija potrebne za rad ERP-a. Navedeno kogeneracijsko postrojenje objedinjuje najbolje raspoložive tehnologije, trenutno dostupne na tržištu, a slična postrojenja postoje i uspješno rade u nizu EU zemalja koje su predvodnice u visokim standardima zaštite okoliša poput Švicarske, Finske, Austrije, Danske. ERP predstavlja ulaganje od 220 milijuna eura i zapošljavao bi 200 ljudi, mahom inženjera i tehnologa te visokokvalificiranog operativnog osoblja.
U članku se dalje navodi:
„Još od 2019. godine, kada je gradonačelnik Zlatko Babić najavio mogućnost gradnje spalionice, javnost je isključenja iz svih rasprava o projektu Eko reci park Kutina, kažu i poručuju da građani Krča neće dopustiti gradnju spalionice u njihovu naselju.“
"U procese donošenja takvih planova i studija mora biti uključena javnost“, poručuje građanska inicijativa "Ne spalionici otpada u Kutini“ i upozorava kako u slučaju projekta Eko reci park građani Kutine nisu bili informirani ni uključeni u donošenje odluka.“
Nije istina kako je javnost bila isključena iz svih rasprava o projektu. Javnosti je bio omogućen uvid u sve važnije odluke povezane s projektom (sukladno propisima koji reguliraju to područje), počevši od izmjene prostornih planova pa do postupka procjene utjecaja zahvata na okoliš, a što je sve dokumentirano i radi se o javno dostupnim dokumentima.
U konačnici, javnost je bila aktivno uključena tijekom postupka javne rasprave u okviru postupka procjene utjecaja zahvata na okoliš (koja je trajala od 11. kolovoza do 11. rujna 2021. g.) te je na sve pristigle primjedbe/pitanja/komentare stručno odgovoreno, a temeljem dijela primjedbi sama studija je izmijenjena i dorađena. U raspravi je svoje primjedbe dalo 13 subjekata, a sastavni dio rasprave postala je i peticija građana koji se protive projektu Eko reci park.Građani su također imali mogućnost iznositi svoje primjedbe na javno objavljene dokumente u postupku njihove izrade, kažu u ENNA grupi.