Centar za životnu sredinu je objavio zastrašujuće snimke nastale u blizini mjesta Ulog u BiH, na kojima se vidi kako Neretva teče obojena u bijelo. Ugrožena je i endemska jadranska pastrva, vrlo vrijedna riblja vrsta
Ekološka katastrofa: Bijela boja Neretve i pomor ribe nedaleko od gradilišta hidroelektrane
Krajem rujna Centar za životnu sredinu, neprofitna organizacija iz BiH, objavio je zastrašujuće snimke sa Neretve u mjestima koja se nalaze u blizini Uloga u BiH, gdje se gradi hidroelektrana, javlja portal Klix.ba.
Na snimcima se vidi da je Neretva poprimila bijelu boju, a kako tvrde mještani i ribari, došlo je do pomora ribe u nekoliko slučajeva na dionici od nekoliko kilometara. Na dužem dijelu vodotoka Neretve, prema njihovim riječima, prestao je život u rijeci.
- Nedavno sam bio na terenu i Centar za životnu sredinu je objavio fotografije sa lica mjesta koje se nalazi blizu mjesta Ulog gdje se gradi hidroelektrana. Evidentno je jedno ogromno zamućenje gdje je voda kompletno bijela. Radi li se o aditivima sa gradilišta, cementnim bazama, ne znam. Alarmirali smo inspekciju da izađe na teren i utvrdi što je. Posljedice se mogu osjetiti i do Bjelimića i Glavatičeva - rekao je Vladimir Topić iz Centra za životnu sredinu.
Dodao je kako je vrlo moguće da se promjena boje vode u mjestu Ban Vir može odnositi na isti problem, stoga bi bilo dobro da kantonalna ili općinska inspekcija izađe na teren i utvrdi o čemu se radi.
- Ima planova da se hidroelektrana gradi i u Glavatičevu i u mjestu Bjelimići, sada se gradi samo u Ulogu. Ali kada vidimo koliko jedna hidroelektrana koja nije još ni izgrađena šteti rijeci i stanovništvu, onda se samo možemo zapitati što bi bilo kad bi se tolike elektrane napravile. U pitanju je voda koja je pitka sve do Konjica u dužini od 90 kilometara. Tu žive i specifične riblje vrste kao što je mekousna, odnosno jadranska pastrva, koja je izuzetno vrijedna vrsta, a koja sada umire. Takvu vrstu nigdje ne možemo naći u svijetu. Sve ove posljedice mogu naštetiti i njoj i kvaliteti vode - rekao je Topić.
- Događa se pomor ribe u vodi, a ostali živi svijet strada i u vodi i oko vode. Vidno je da ribe iskaču iz vode uslijed nedostatka kisika. Posljedice ovog zagađenja sigurno se mogu osjetiti i mnogo kilometara nizvodno, prema Bjelimićima i Glavatičevu. Potrebna je hitna reakcija i izlazak inspekcije na teren da bi se spriječila ova katastrofa - napisali su iz Centa za životnu sredinu uz objavljeni video.
Iz Fondacije Atelje za društvene promjene su rekli da je čuveni Ban Vir postao neprepoznatljiv.
- Iako je nastupio period stabilnih vremenskih prilika, bez padalina, ovako rijeka Neretva izgleda danas. Fotografije su nastale u Glavatičevu, uzvodno od Konjica. Napominjemo da se par desetina kilometara uzvodno, u neposrednoj blizini entitetske linije, na trusnom i nestabilnom terenu, gradi hidroelektrana 'Ulog' - navode iz Fondacije.