Razmišljati ekološki podrazumijeva i promjenu naših navika. Jeste li ikada razmišljali o odmoru i putovanju koje se temelje na principima održivosti?
Eko turizam: Jeste li i vi spremni preuzeti odgovornost?
Redefiniranje turizma
Turizam je jedna od najbrže rastućih svjetskih industrija i glavni je izvor prihoda za mnoge zemlje. Budući da se radi o industriji koja je orijentirana na rad s ljudima, turizam također otvara mnogo poslovnih prilika koje pomažu ekonomijama zemalja uključenih u proces. Međutim, kao i drugi oblici razvoja, turizam također može uzrokovati i probleme, kao što su društveno raslojavanje, gubitak kulturne baštine, stvaranje ekonomske ovisnosti isključivo o turizmu te zagađenja okoliša. Te činjenice dovoljne su za razumijevanje utjecaja turizma i nužnosti „odgovornijeg“ turizma. Takav, novi i održiviji tip turizma, koji u manjoj mjeri utječe na okoliš uključuje primjerice „turizam u prirodi“, „ekološki turizam“ i „kulturni turizam".
Čak i UNESCO, odnosno Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu u svojem djelovanju zagovara sve veći rast segmenta ekološkog turizma. „Sve turističke djelatnosti bez obzira na motivaciju - praznici, poslovna putovanja, konferencije i ekoturizam - moraju biti održivi. Održivi turizam se definira kao "turizam koji poštuje lokalne ljude i samog putnika, kulturnu baštinu i okoliš". On nastoji pružiti turistima uzbudljivi i obrazovni odmor koji je od koristi i za domaćine, odnosno narod zemlje domaćina“, zaključuje se na službenim stranicama UNESCO-a.
Što je zapravo ekološki turizam?
Iako danas postoji tendencija davanja naziva eko i bio raznoraznim proizvodima i uslugama koje to ponekad i ne zavrjeđuju ekološki turizam definitivno zavrjeđuje našu pažnju. Najbolje bi ga se moglo definirati kao turizam u kojem putnici odnosno turisti svjesno podupiru zaštitu prirode i okoliša na destinaciji koju su odabrali, kao i lokalnu zajednicu i njezinu kulturnu baštinu. Drugim riječima, takvi turisti ne razmišljaju samo o tome da za uloženi novac dobiju što više, već žele što manje utjecati na područje koje su odlučili posjetiti, pritom pazeći da i lokalna zajednica zauzvrat dobije prihod koji joj osigurava egzistenciju.
Odgovorniji pristup turizmu od nas kao gostiju podrazumijeva svjesnost da svojim postupcima možemo napraviti stvari koje će pozitivno utjecati na lokalnu zajednicu. Kupovat ćemo domaće, autohtone proizvode, po mogućnosti iz ekološkog, odnosno organskog uzgoja, te upoznavati običaje i kulturu lokalnog stanovništva. Često se takav oblik turizma veže uz posjet nekim zaštićenim prirodnim vrijednostima, kao što su primjerice nacionalni parkovi. Takvi putnici će voditi računa i o načinu prijevoza pa će se mnogi, imaju li mogućnosti, odlučiti za željeznicu, budući da ona manje utječe na okoliš od automobila.
Seoski turizam kao dio ekološke priče
Seoski turizam ide ruku pod ruku s konceptom ekološkog turizma. Ovaj oblik turizma, u kojem je glavni motiv putovanja "povratak čovjeka prirodi", svoj procvat proživljava zadnjih nekoliko godina upravo zbog činjenice da i seoski odnosno ruralni krajevi mogu mnogo toga ponuditi kao primjerena alternativa masovnim oblicima turizma i odmora. Želite istražiti ponudu u Hrvatskoj? Dobar početak svakako je stranica poput: www.seoskiturizam.hr/ na kojoj možete naći detaljniji popis seoskih gospodarstava u Hrvatskoj sortiranih prema regijama.
Pratite Veliku eko akciju i na Facebooku!