Zagrepčani i stanovnici okolnih mjesta dobro će zapamtiti 22. ožujka ove godine kad je Zagreb zatresao portes od 5,5 po Richteru. Mnogi su nakon toga morali napustiti svoje stanove, a govori se o brojci od 20.000 ljudi
Egzodus u centru Zagreba: Čak 20.000 ljudi 'otjerao' je potres
U neke domove statičari tek trebaju stići, dok su oni sretniji dobili 'zeleno svjetlo', mnogi iz centra Zagreba nisu bili te sreće te su nakon potresa morali iseliti iz svojih stanova, a neki od njih se možda i nikad neće moći vratiti. Te su sudbine i stanari zgrade u Petrinjskoj u kojoj je od devet stanova, sad prazno osam, javlja Večernji list.
Stanari redovito plaćaju pričuvu, ali skupljenih 70.000 kuna bit će dovoljno tek da se podigne kredit za sanaciju štete.
- Mi smo sve proceduralno riješili odmah, no sedamdeset posto stanovnika u centru starije je od 75 godina i kako od njih očekivati da se prijave u aplikacije? Mnogi ni danas ne znaju što točno treba učiniti – kaže Božica Uroić, profesorica na Trgovačkoj školi i predstavnica stanara.
POGLEDAJTE VIDEO
Pokretanje videa...
Nije svejedno ni Petru Paradžiku, predsjedniku Vijeća gradske četvrti Donji Grad, koji se nakon potresa morao iz više neupotrebljivog ureda u Ilici premjestiti u privremeni ured u Preradovićevoj ulici.
– Ne znamo točno koliko je donacijama prikupljeno u fond za sanaciju, zadnja je informacija bila oko 15 milijuna kuna. Ne znamo koliko će se novca za nabavku građevinskog materijala potrošiti za četvrti stradale u potresu, odnosno vrijedi li ta mjera za cijeli Grad Zagreb ili samo za pet najpogođenijih četvrti. Nije najjasnije ni koliko kome možemo dodijeliti materijala. Neki su tražili umjereno, neki prekomjerno... Jedino je jasno da je odgovornost prebačena na nas da odlučimo kako će to biti raspoređeno – rekao je Paradžik i potvrdio kako je realna brojka odseljenih iz centra Zagreba nakon potresa oko 20.000.
Još nije najjasnije kako će se podijeliti novac za sanaciju štete, a očekuje se da bi ta podjela mogla započet sljedeći tjedan. Ali s obzirom na sredstva koja se spominju, teško da će zgrade dobiti i približno dovoljno za sanaciju štete.
- Nije to ništa, mi smo dobili ponudu na 360.000 kuna, bez jasne specifikacije, samo piše da su to usluge, što znači da iznos neće ni biti konačan. Trebamo sanirati dva zabatna zida. Danas ćemo nakon nekoliko desetljeća imati sastanak stanara. Bit će veselo – zaključuje za Večernji list Marko iz Preradovićeve ulice.