Microsoft je nedavno održao cjelodnevni edukativni program DigiGirlz. Sudjelovalo je 80 učenica srednjih škola iz Nove Gradiške, Novske, Ogulina i Karlovca
Edukacija za učenice: 'Karijeru želimo graditi u IT industriji'
Danas u EU tek 30 posto ženske populacije radi u IT sektoru, a prema nekim globalnim istraživanjima, samo 14,5 posto djevojaka u srednjoj školi kaže da žele graditi karijeru u IT-u.
Rekla je to Lejla Krivdić-Zukić, direktorica Microsoft Hrvatska i Bosna i Hercegovina.
Microsoft je nedavno održao cjelodnevni edukativni program DigiGirlz. Sudjelovalo je 80 učenica srednjih škola iz Nove Gradiške, Novske, Ogulina i Karlovca. Imale su priliku uvidjeti da je IT sektor zabavan i da predstavlja puno više od pisanja kodova. Učenice su se upoznale s modernom tehnologijom, računalnim alatima i tehnološkim rješenjima, a od uspješnih menadžerica iz Microsofta i drugih tvrtki iz prve su ruke čule o njihovu uspješnom karijernom putu. Događaju su se pridružili i Marko Pavić, državni tajnik Ministarstva rada i mirovinskoga sustava, te predstavnici Ministarstva znanosti i obrazovanja i Agencije za odgoj i obrazovanje.
- Događanjem DigiGirlz želimo djevojke zainteresirati za tehnologiju, potaknuti ih da se u većoj mjeri odlučuju za zanimanja u IT-u te razbiti stereotip da je to područje, odnosno STEM i tehnologija općenito, muško područje - istaknula je Krivdić-Zukić.
Tijekom DigiGirlz događaja srednjoškolke su odslušale zanimljivo predavanje Vedrane Miholić, direktorice prodaje u tvrtki CROZ i e-Skills te ambasadorice za Hrvatsku, koja je rekla kako tehnologija omogućuje da maštu pretvorimo u stvarnost.
Uz to, djevojkama je ispričala i kojim se putem razvijala njezina karijera.
- Za djevojke budućnost sigurno donosi puno takvog prostora u svijetu tehnologije i digitalnih transformacija, stoga se nadam da smo im pomogli na tom putu - istaknula je Miholić te dodala kako smatra da su današnje generacije kreativne, pune potencijala i neiskvarene.
Održan je i okrugli stol “Girl Power”, a zaključak je bio da žene trebaju vjerovati u sebe i mijenjati postojeće stanje, dok svi željni izazova trebaju odabrati IT karijeru. Prema procjenama EU, izjednačavanje broja žena i muškaraca u IT zanimanjima rezultiralo bi povećanjem godišnjeg BDP-a Europske unije za čak devet milijardi eura.