Svake se godine nastavlja kaos sa upisima u vrtiće. Uvođenje direktive EU još je dodatno zakomplicirala taj proces. Koliko će djece ostati bez vrtića ove godine?
Državni tajnik: 'Zadnjih godina uloženo je dvije milijarde kuna u izgradnju ili obnovu vrtića'
Uvođenje direktive Europske Unije prema kojoj prednost imaju djeca od četiri i više godina dodatno je zakomplicirala kaotične upise u vrtić u kojoj će i ove godine roditelji sa strepnjom iščekivati objavu lista upisane djece.
Državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Stipe Mamić komentirao je kako je djeci od četiri godine dana prednost u odnose na trogodišnjake. Nedostatak jasličkih skupina i dalje predstavlja jako veliki problem, prenosi HRT.
- A ideja je sama vezana uz činjenicu da sva svjetska istraživanja govore da sva djeca koja pohađaju vrtić, tijekom cijelog svog obrazovanja, postižu bolje rezultate - izjavio je Mamić.
U zadnjih nekoliko godina uloženo je preko dvije milijarde kuna u gradnju novih vrtića ili adaptaciju postojećih. Povećan je broj mjesta za malo više od trinaest tisuća djece, a jedan od prioriteta je upravo sustav ranog predškolskog odgoja i obrazovanja.
Predviđena su sredstva 22 500 novih mjesta.
- Na razini Republike Hrvatske govorimo o četrdeset tisuća novih mjesta - komentirao je.
Problem koji se javlja u Zagrebu već nekoliko godina je nemogućnost upisa više od tisuću djece godišnje, a da zadovoljavaju sve uvjete za upis, naglašava zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Danijela Dolenec.
Jedan završeni vrtić
Rekla je da nova gradska vlast, taj trend nastoji preokrenuti. Jedan vrtić je završen, pet ih je u izgradnji, dva su u javnoj nabavi, četiri su pred ishođenjem građevinskih dozvola. Za dvanaest projekata dobili su europsko sufinanciranje iz NPOO-a.
- Mi taj trend brzo preokrećemo, ali za kapacitete kakve grad Zagreb treba, ove godine ćemo još uvijek imati situaciju neupisane djece. To je sigurno - rekla je Dolenec.
Ove godine u vrtić stižu i djeca iz mjere "Roditelj odgojitelj". Dolenec je istaknula kako su ta djeca stekla pravo na upis u vrtić.
Naglasila je da pritisak dolazi s tri strane, ali mjerama koje Grad poduzima, prvenstveno izgradnju novih vrtića, vjeruje da će se trend preokrenuti veći iduće godine.
Ove godine situacija je znatno napredovala u odnosu na prošlu u kojoj je više od dvjestotinjak djece ostalo neupisano u vrtić a ponajviše u jaslicama, komentirao je splitski gradonačelnik Ivica Puljak.
- Uspjeli smo otvoriti, ili ćemo otvoriti u ovih nekoliko mjeseci, jedanaest novih jasličkih skupina. Ove godine očekujemo u Splitu da se upišu sva vrtićka djeca - izjavio je.
Veliki interes za jaslice
Prema njegovim riječima, postoji velik interes za upis djece u jaslice koja nemaju prebivalište u gradu Splitu, već u okolnim mjestima.
Puljak je zamolio roditelje za strpljenje, te je dodao kako će se sva djeca u gradu Splitu praktički upisati u vrtić.
Osječki gradonačelnik Ivan Radić istaknuo je da u Osijeku trenutna vlast preokreće trendove, sve je veći broj novoupisane djece u vrtiće. Liste su već objavljene, upisi su završili.
U Osijeku se krenulo s pametnom reorganizacijom vrtićkih prostora pošto je porastao broj novoupisane djece u vrtiće koji se popeo sa 520 djece od prije dvije godine na čak njih 1004 ove godine.
Domarski stanovi su se preuredili i namjestili didaktičkom opremom, te je napravljen i novi sustav grijanja. Tako dobilo se više jasličkih skupina.
- Dok svako osječko dijete ne bude upisano, ja neću biti zadovoljan - rekao je.