Zbog visokih cijena goriva zaprijetio je i val novih poskupljenja. Pekari su već najavili da će njihovi proizvodi poskupiti za trideset lipa do pola kune
Država od konačne cijene goriva uzima više od 50%
Visoke cijene goriva Vlada pravda time što nabavna cijena naftnih derivata u svijetu konstantno raste, no prešućuju da od konačne cijene goriva uzimaju više od pedeset posto. Tako od 8,99 kuna, koliko stoji litra eurosupera 95, na koji se vozi najviše građana, uzimaju čak 4,58 kuna. Na spremnik od pedeset litara građani državi daju 229 kuna. Mjesečna prosječna potrošnja u hrvatskom je kućanstvu oko sto litara ili 899 kuna. Država tako samo na benzinu uzme gotovo deset posto prosječne plaće. Logični slijed rasta cijena goriva, posebno dizelskih, opravdani je strah od novih poskupljenja svih životnih potrepština. Pekari su već najavili poskupljenja. Davorin Hrsto, direktor Žitozajednice, kaže kako će poskupljenja iznositi od 30 do maksimalno 50 lipa po pojedinom pekarskom proizvodu. Potpredsjedniku Vlade Damiru Polančecu situacija nije zabrinjavajuća. Kaže kako imamo, iza Slovenije, najniže cijene goriva u Europi. No kad bi rast goriva jednakim tempom pratio rast plaća, možda bi tom izjavom i utješio građane. O odricanju dijela državnih nameta nije govorio. Premijer Sanader jučer je obećao kako će Vlada ipak utjecati na cijenu goriva. Jedna skupina u Ministarstvu financija i Ministarstvu rada i poduzetništva radi na prijedlozima. Najkasnije do idućeg tjedna razmotrit će one konkretne. Međutim, upozorio je da oni neće moći intervenirati svaki čas te je pozvao i distributere da razmisle o politici cijena.
UZIMAJU OKO 200 KUNA PO REZERVOARU
Od litre eurosupera 96 INA dobiva 4,403 kune ostatka ili 4,587 kuna ide državi. Kad bi računali iznos koji država uzima po punom rezervoaru (50 litara), vidjeli bi da im pripada od 200 do 229 kuna.