Obavijesti

News

Komentari 8

Načelnik općine Legrad: 'Stanje je loše, objekte odnijela voda, dio naselja nema vodovod'

Načelnik općine Legrad: 'Stanje je loše, objekte odnijela voda, dio naselja nema vodovod'

Pozitivno je što vodostaj Drave, iz sata u sat, pada u Botovu, no potpuno povlačenje voda na ovom području potrajat će sigurno par dana, procijenio je jutros Novosel iz Hrvatskih voda

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Live
Sortiranje događaja
21.35

Štete nakon poplava: 'Dio naselja nema vodovod'

U općini Drnje šteta se tek počinje zbrajati. 

- Nama je užasna situacija, polja su potopljena, ta polja ako se voda ne makne u nekom kratkom roku, a tu nemamo baš neke dobre prognoze, mogla bi biti ugrožena i za dulji vremenski period, znači ne samo za ovu godinu, već i za iduću jer je pitanje kakvo će tlo ostati nakon ove ogromne količine voda dok se povuče-pita se načelnik općine Drnje.

U susjednom Torčecu vatrogasci su na zasluženom odmoru i na izmaku su snaga. Zvonimir Legemec, predsjednik DVD-a Torčec, aktivan je od nedjelje ujutro te kaže kako je na trenutke bilo teško jer 'uvijek vam nešto fali, to je najveći problem'.

Ivan Sabolić, načelnik općine Legrad, uživo je za Dnevnik Nove TV govorio o borbi s poplavama, te rekao da 's obzirom da je puno bolje nego jučer možemo reći da je stanje loše, ali vjerujemo da će biti puno bolje kada krenemo sa sanacijom'. Dodao je da su štete ogromne te da nemaju električne energije.

- Dio naselja nema vodovod…šetnica je bila vodom, dosta turističke infrastrukture nam je bilo pod vodom i kamp i kafići, dio objekata je voda odnijela, 15-ak objekata je trenutno još uvijek pod vodom, tako da možemo sutra krenuti sa sanacijom da spasimo ono što se spasiti da.

20.08

Nadljudskim naporima spašeni Šoderica, Torčec i Drnje

- Torčec i Drnje su obranjeni. Bilo je teško. Šoderica nas je iznenadila Drava je probila u jezero, naprvio se veliki krater. (...) Jučer oko pet sati voda je narasla 4-5 metara i jednostavno je poplavila neke vikendice. Obranili smo kuću po kuću i slagali obrambeni nasip iza vikendica prvog reda tako da smo uspjeli obraniti Šodericu- kazao je Alen Dedi iz Kriznog stožera općine Legrad.

19.14

Zavod za javno zdravstvo objavio upozorenja nakon poplave

Zavod za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije objavio je nekoliko naputaka za dane koji dolaze.

Voda i hrana

Koristite vodu za piće isključivo iz kontroliranog javnog vodoopskrbnog sustava ili originalno flaširanu vodu.

Ne konzumirajte vodu iz vlastitih vodoopskrbnih objekata (bunara i pumpi) radi zagađenja uzrokovanih poplavama sve do povlačenja voda i provedene dezinfekcije istih.

Ukoliko je voda iz lokalnog vodovoda ili bunara zamućena, onda se koristi samo kao tehnološka voda, te se ne smije koristiti za piće, kuhanje ili pranje.

Ne konzumirajte hranu koja je bila u doticaju s poplavljenom vodom ili se u hladnjacima otopila i/ili pokvarila uslijed nedostatka električne energije.

Isključivo konzumirajte hranu koja je pakirana u vodonepropusno pakiranje, ‘suhu’ ili konzerviranu hranu i hranu koja je dobro termički obrađena.

Izbjegavajte konzumaciju povrća i voća s poplavljenih područja, osim eventualno termički obrađenog povrća.

Mjere sanacije nakon povlačenja poplavnih voda

Nakon povlačenja poplavnih voda potrebno je obaviti mehaničko čišćenje poplavljenih objekata i površina (odstranjivanje mulja, naplavina, pijeska, otpada), te pranje vrućom vodom i deterdžentima.

Dezinfekcija podova, zidova i ostalih površina može se provesti uobičajenim dezinficijensima za korištenje u kućanstvu, pri čemu treba koristiti gumene rukavice i čizme.

Unutarnje je zidove potrebno premazati sredstvom protiv algi.

Nakon isušivanja stambenih prostora potrebno je dobro oprati i dezinficirati sve što je došlo u doticaj s poplavnim vodama: pokućstvo, posuđe, sanitarije i ostale predmete i površine.

Tepihe, prostirke, tapecirani namještaj i krevete je poželjno baciti jer postaju leglo mikroorganizama.

Važno je ne hodati kroz naplavljenu vodu, ne ulaziti u nestabilne zgrade i ne prilaziti električnom vodovima.

Radi sprječavanja izlijevanja, poželjno je očistiti septičke jame, a ako je došlo do izlijevanja provesti sanaciju tla klornim vapnom.

18.20

Voda se polako povlači iz Svetog Martina na Muri

Ukinute su izvanredne mjere obrane od poplave u mjestima u Muru, a voda se polako povlači. Slijedi procjena štete koju je za sobom ostavila poplava. 

Voda se sporo povlači. Bujica je uništila i asfalt na cesti pa se u susjednu Sloveniju ide okolnim putem. 

Prema riječima načelnika Martina Srše poplavljena je jedna kuća. Poznato turističko izletište u Žabniku puno je mulja, a poručuju da će situaciju sanirati kroz tjedan dana.

18.18

Sanacija kod Šoderice trajat će mjesecima

Vodostaj Drave kod Botova opada. Na poplavljenim područjima, uz jezero Šoderica i u Dravskoj ulici voda se povlači. Poplavljeno je 20-ak kuća, ali u odnosu na jučer stanje je znatno bolje.

- Usjevi, nema polja nema čovjeka koji nema neku štetu. Nismo pogođeni samo mi kojima je direktno prijetila poplava nego i svi ostali poljoprivrednici- kaže stanovnik Dravske ulice u Drnju, Krunoslav Jadan.

Torčec se uspio obraniti od nabujalog potoka Gliboki koji se punio vodom iz Šoderice. I vodostaj u Šoderici pada. Pod vodom je i dalje prvi red vikendica.

- Sanacija će trajati mjesecima, jedan dio šetnice voda je odnijela, a ima i dosta depresija koje će se morati zatrpati. Morat ćemo popraviti javnu rasvjetu, vodovod i telekomunikacije-  izjavio je načelnik općine Legrad Ivan Sabolić.

Komentari 8