Direktor Ureda Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u Beogradu Marijan Ivanuša epidemiološku situaciju u Srbiji ocijenio je kao "veoma ozbiljnu", navodeći da je Srbija sada peta u Europi po broju novooboljelih
Dramatično u Srbiji: Imali skoro 5500 novih slučajeva, premašili i 5000 žrtava od koronavirusa
Srbija je u utorak premašila psihološku granicu od 5000 žrtava korone, a broj novozaraženih u zadnja 24 sata povećan je za više od 5000, uz dodatni pritisak na covid odjele u bolnicama, što ukazuje da poduzete mjere ograničenog zatvaranja ne daju očekivane rezultate.
Prema podacima objavljenim u utorak popodne, od jučer je umrlo još 36 oboljelih od covida 19, čime je Srbija s ukupno 5002 smrtna ishoda prešla psihološku granicu od 5000 žrtava korone.
Na koronavirus je, nakon smanjenog broja testiranja tijekom vikenda, testirano 18.158 uzoraka, a pozitivnih je bilo 5475. Samo dan ranije, u ponedjeljak je među 14.474 urađena testa registrirano 4769 zaraženih, a prijavljena su 32 smrtna ishoda.
Na bolničkom liječenju u utorak je 6178 pacijenata, od kojih 238 na respiratorima i 24-satnoj intenzivnoj njezi.
Dosadašnji crni korona rekordi zabilježeni su u prosincu prošle godine, kada je najviše pozitivnih na dnevnoj razini bilo 7999, najviše oboljelih na respiratorima - 353, najviše testiranih - 22.837 i najviše preminulih - 69.
Beograd je s 1475 potvrđenih slučajeva i dalje uvjerljivo prvi po broju zaraza u usporedbi s ostalim gradovima u Srbiji, troznamenkaste pokazatelje imaju Niš (326), Novi Sad (319), Kragujevac (154), Pančevo (136) i Kraljevo (117), dok je u ostalim gradovima registrirano po manje od 100 novozaraženih.
WHO: Situacija u Srbiji 'vrlo ozbiljna'
Direktor Ureda Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u Beogradu Marijan Ivanuša epidemiološku situaciju u Srbiji ocijenio je kao "veoma ozbiljnu", navodeći da je Srbija sada peta u Europi po broju novooboljelih na 100.000 stanovnika.
Ivanuša je za Radio-televiziju Srbije (RTS) upozorio da se u Srbiji intenzivno širi britanska varijanta koronavirusa koja se lakše prenosi, a završava težim oblikom bolesti, ocijenivši da se mora promijeniti ponašanje ljudi prema važećim epidemiološkim mjerama, uz ustrajnu kampanju cijepljenja.
Uz jučer pristiglih 55.990 doza cjepiva Pfizer-BioNTec, u Beograd je danas stiglo i dodatnih 100.000 doza ruskog Sputnjika V.
Poslije djelomičnog ublažavanja prethodnog petodnevnog zatvaranja, od ponedjeljka je na snazi ostala zabrana rada trgovinskim centrima, kafićima, restoranima, barovima i noćnim klubovima, dok sve trgovine za prodaju hrane, kazališta, kina, galerije i biblioteke mogu raditi do 21 sat. Svi ostali objekti i uslužne djelatnosti mogu raditi do 20 sati, uz uvjet da osiguraju minimum devet četvornih metara po osobi ili posjetitelju.
Krizni stožer srbijanske vlade za borbu protiv koronavirusa najavio je u srijedu ponovnu analizu učinka mjera i moguće prijedloge novih ili dodatno pooštravanje sadašnjih restrikcija.