U Hrvatskoj je tijekom 2023. godine, zaključno s 26.12., ukupno transplantirano 297 organa, kako doznaju 24sata
Dramatičnih 12 sati u Merkuru: 'Dvije jetre stigle su u zadnji tren. Dobili su život na dar'
Dva su života spašena tijekom božićnih blagdana, i to zahvaljujući doniranim jetrama koje su stigle iz Njemačke i Nizozemske te liječničkim timovima KB-a Merkur koje su predvodili dr. Stipislav Jadrijević i dr. Branislav Kocman. Oni su izveli transplantacije životno ugroženim pacijentima te su zahvaljujući njima dobili novu šansu za život.
POGLEDAJTE VIDEOVIJESTI:
Pokretanje videa...
Prema podacima koja su 24sata dobila od Ministarstva zdravstva, u Hrvatskoj je tijekom 2023. godine, zaključno s 26. 12. 2023., ukupno transplantirano 297 organa, od čega 130 bubrega, 102 jetre, 48 srca, 12 pluća i 5 gušterača (podaci uključuju i kombinirane transplantacije i transplantacije organa od živih darivatelja). U istom periodu je prijavljeno 114 preminulih darivatelja, dok je 14 živih osoba darivalo organ bližnjima. Transplantacije se obavljaju u Zagrebu (KB Merkur, KBC Zagreb i KB Dubrava), Rijeci i Osijeku.
Spašeni životi
KB Merkur je uz Rebro bolnica u kojoj ima najviše transplantacija. Tako su i ovih blagdana spasili dva života.
Mlađi muškarac koji je zbog teške metaboličke bolesti jetre završio na respiratoru uspio je preživjeti nakon što mu je tim KB-a Merkur na čelu s dr. Stipislavom Jadrijevićem presadio novu jetru koja je stigla iz Njemačke, kako je za 24sata otkrio dr. Jadrijević.
Operacija je prošla uspješno, kako nam je rekao dr. Jadrijević.
- Transplantaciju smo započeli 26. prosinca oko 20.30 sati i završili je oko 23 sata. Pacijent se sljedeće jutro probudio te je stabilno. Razgovarali smo i dobro se osjeća, tek je sad doznao da je dobio novu jetru. On je bio na aparatima pa nije ni znao da smo dobili jetru za njega - ispričao nam je dr. Jadrijević.
Pacijent je, navodi nam, bio u teškom stanju.
- Bio je intubiran i imao 4. stupanj encefalopatije. Ova nova jetra je očistila sve te štetne tvari iz organizma, s obzirom na to da je imao dosta amonijaka u organizmu. Kad se pacijent probudio, bio je jako sretan, kao da se ponovno rodio - rekao nam je dr. Jadrijević.
Dodao je da je pacijent mlađe životne dobi, ispod 30 godina, i ova mu je operacija spasila život nakon što je zbog zdravstvenog stanja koje mu se naglo pogoršalo završio na respiratoru i hitno došao na listu za transplantaciju jetre.
'Pacijentica je bila kritično'
Njegov organ u Zagreb je stigao avionom iz Njemačke. Operacija je nešto malo kasnila jer je kasnio avion iz Njemačke.
Oko tri sata iza ponoći 27. prosinca u Zagreb je sletjela još jedna jetra, i to iz Nizozemske, a operacija koju je izveo tim na čelu s dr. Branislavom Kocmanom je, kako doznajemo, prošla dobro.
- Da pacijentici nismo hitno transplantirali novu jetru, vjerojatno za koji dan više ne bi bila živa. Bila je jako kritično. Prednost Eurotransplanta je ta da ne ovisite o organima iz Hrvatske, nego kad imate hitnu situaciju možete brže dobiti organ iz ostalih zemalja EU koje su u Eurotransplantu. Ova je pacijentica kojoj smo presadili jetru imala tešku metaboličku bolest iste i bila je na hitnoj listi za transplantaciju. Za nju je stigla jetra iz Nizozemske. Transplantacije su prilično komplicirane, prvih 24sata je teško govoriti, žena je bila u dosta teškom stanju, ne možemo reći da je sve super, no zasad je dobro. Operacija je kirurški bila kompliciranija. Gospođa ima 70-ak godina i komplikacije su stalno moguće - rekao je za 24sata dr. Kocman.
U bolnici imaju još jednog pacijenta kojemu je hitno potrebna nova jetra i ona bi, kako nam otkriva dr. Kocman, za njega trebala stići iz Beča.
- Pacijent ima krvnu grupu B, riječ je o rijetkoj krvnoj grupi i pacijent je vitalno ugrožen pa su u Eurotransplantu stavili istog visoko na listi za tu krvnu grupu, tako da nam stiže jetra konkretno za tu osobu, istu jetru ne može dobiti netko drugi. No tek ćemo saznati u kakvom je stanju ta jetra i vidjeti hoćemo li je moći transplantirati - rekao nam je.
Na Rebru 115 transplantacija
Što se tiče jetre, godišnje ih u KB-u Merkur, dodaje, transplantiraju oko 80, a najviše su ih transplantirali u jednoj godini - oko 130.
- Kod nas se i bubrezi transplantiraju, ove godine smo ih transplantirali oko 60, i još radimo transplantacije gušterače, najčešće u kombinaciji s bubregom. Rjeđe pak transplantiramo tanko crijevo, ali to je rijetko - rekao nam je.
Dr. Jasna Stoić Brezak, koordinatorica za transplantacije KBC-a Zagreb, za 24sata je rekla da su ove godine u bolnici izveli ukupno 115 transplantacija - 46 bubrega, 28 srca, 35 jetri i 6 pluća.
Beroš: U prvih smo pet država svijeta po broju transplantacija
- S ponosom možemo reći da je hrvatska transplantacijska medicina perjanica našeg zdravstvenog sustava te je svrstava među prvih pet država u svijetu po broju transplantacija jetre i srca na milijun stanovnika. Važno je prisjetiti se i perioda pandemije kad zdravstveni sustav niti u području transplantacije nije pokleknuo pred izazovima.
Time iznova pokazujemo i dokazujemo otpornost i kontinuirani fokus javnog zdravstvenog sustava na pacijente. Pokrenutom sveobuhvatnom reformom zdravstva fokus ne gubimo ni danas što se vidi kroz niz pokrenutih i realiziranih reformskih mjera, ali i značajnih investicija u javni zdravstveni sustav.
Sve navedeno smo postigli zahvaljujući snažnoj suradnji Vlade, Ministarstva zdravstva, rukovodećih kadrova bolnica, djelatnika, a u području transplantacije, požrtvovnih članova transplantacijskih timova kao i građana koji su svojom plemenitom odlukom o darivanju organa omogućili drugima pružiti novu priliku za život. Hrvatski razvoj transplantacije pozitivan je primjer zajedništva i odgovornosti svakog dionika zdravstvenog sustava s pacijentom u fokusu. U poticajnom ozračju blagdana, koristim priliku zaželjeti svima zdravlje, jer zdravlje je prvo i jedino omogućuje ostvarenje svih naših želja - rekao je za 24sata ministar zdravstva Vili Beroš.