U neslužbenim razgovorima sa studentima doznali smo kako u dolasku na granici nisu imali problema, no tek što su se smjestili u hostel, stigla je policija koja ih tražila dokumente te ih upozorila da ne izlaze na proteste
Drama hrvatskih studenata u Srbiji: 'Pratili su nas i tvrdili da smo špijuni, postali smo meta'
Više od 40 studenata, među kojima je bilo i oko 20-ak s zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike, otputovalo je prošli petak u Beograd kako bi posjetili kolege iz Kluba studenata tehnike (KST). Primarni razlog njihovog putovanja bio je tradicionalni maskenbal u KST-u, koji je ove godine otkazan zbog studentskih blokada, pa su umjesto toga imali organizirane druge zabavne aktivnosti. Međutim, iako su mladi ljudi u Beograd otišli s ciljem da uživaju u vikendu s kolegama, režimski mediji u Srbiji opisali su ih kao špijune.
U neslužbenim razgovorima sa studentima doznali smo kako su u četvrtak organizirano krenuli jednim autobusom za Beograd. Na granici nisu imali problema, no tek što su se smjestili u hostel, stigla je policija koja ih tražila dokumente te ih fotografirala. Uz sve to su ih upozorili da će im zabraniti ulazak u Srbiju ako ih vide na prosvjedima.
Oni jesu šetali Beogradom, no nisu sudjelovali u prosvjedima. Studenti su u nedjelju shvatili da su ih dva dana pratili, fotografirali i snimali dok su hodali ulicama Beograda.
- Dva dana smo se družili s kolegama, između ostalog posjetili KST i Kuću cvijeća - dio Muzeja Jugoslavije. A onda je u nedjelju jedan srpski medij objavio 'udarnu' vijest o studentima iz Hrvatske koji su stigli u Beograd kao prerušeni djelatnici SOA-e. Na televiziji su se emitirali osobni podaci nekih naših studenata; imena, prezimena, godine, a nekima i gradove iz kojih su. 'Ekskluzivne' fotografije, snimke. Jezivo. Predsjednik države, Vučić, na televiziji je čitao imena i prezimena osmero studenata 'špijuna', dok su na drugoj televiziji gosti kao na primjer Šešelj dva sata komentirali situaciju, odnosno temu 'studenti kao prerušeni djelatnici SOA-e - ispričali su studenti te rekli kako su ih i optužili da su u hrvatskom veleposlanstvu dobivali špijunske upute dok su tamo zapravo otišli kako bi glasali na predsjedničkim izborima.
Na povratku od granične policije dobili rakije i poruku
Na kraju puta hrvatske studente je dočekao još jedan neugodan incident na graničnom prijelazu. Vozaču autobusa dali su službene dokumente, a on ih odnio graničnoj policiji na kontrolu. Vratio se s kutijom na kojoj je bila ispisana poruka na ćirilici, a u kutiji rakija od šljive u staklenoj flašici na kojoj je srpska zastava.
- Dragi ‘studenti’ hvala vam što ste posetili našu zemlju, nadamo se da vam je prijao boravak, kao i da ćete ubrzo ponovo doći. U Srbiju ste uvek dobrodošli! P.S. Pozdravite kolege iz SOA. - pisalo je na kutiji.
Taj 'poklon' za studente uručili su vozaču autobusa.
O svemu se službeno oglasili studenti FER-a
Nakon jučerašnjeg povratka u Hrvatsku, o maltretiranju koje su doživjeli u Srbiji oglasili su se i sami studenti.
- Članovi koji su sudjelovali na putu zatečeni su i iznenađeni apsurdnom situacijom koju je Informer kreirao, a koju su tijekom istog dana prenijeli i drugi srpski i hrvatski mediji. Razočarani smo neodgovornim ponašanjem novinara koji ovakvim postupcima pokušavaju zastrašiti naše članove i okriviti ih za sudjelovanje u prosvjedima koje organiziraju studenti Republike Srbije ili za pokušaje rušenja Vlade Republike Srbije", poručili su studenti FER-a.
- Teško je opisati osjećaj jeze i neugode naših članova kada su, usred stranog grada, saznali da su postali javna meta i glavna tema medija samo zbog turističkog obilaska i posjeta kolegama. Posebno nas žalosti činjenica da su neovlaštene snimke iz hostela, u kojem su naši članovi odsjedali, objavljene na društvenim mrežama iste večeri, što je dodatno ugrozilo njihovu sigurnost", zaključili su studenti.
No, u ovom trenutku možemo potvrditi kako su se svi članovi prema redovnom planu povratka uistinu i vratili u Hrvatsku, od kojih većina u Zagreb, s "uspomenama" koje će svakako pamtiti do kraja svojih života.
Ovim putem želimo zahvaliti našem Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER), Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske te posebno Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Republici Srbiji koji su kroz ažurnu i ugodnu komunikaciju osigurali sve potrebne informacije, ali pružili podršku i pomoć u ovoj neugodnoj situaciji - poručili su.
Kontaktirali smo i Vedrana Bilasa, dekana FER-a kojem je laknulo nakon što su se studenti sigurno vratili u Hrvatsku.
- Već duži niz godina studenti oba kluba međusobno se posjećuju na najvećim festivalima koje organiziraju na području svojih fakulteta pa tako KST obično dolazi u studenom na Brucošijadu FER-a, a KSET dolazi u prosincu na KST-ov Maskenbal. Nije ovo prvi takav odlazak u Beograd. Studentima u ovoj neugodnoj situaciji nije bilo svejedno, gledali i slušali su kako ih predsjednik države u kojoj su kao gosti, naziva špijunima. Drago mi je što su se vratili - rekao nam je kratko Bilas.
Pitali smo i Gordana Grlića Radmana za komentar.
- Od prvog dana čim su zatražili, dobili su našu potporu, veleposlanstva te Ministarstva manjinskih i evropskih poslova. Premijer je jučer sve rekao, tu se nema što dodati. Sami studenti su se oglasili, oni su nam poslali pismo zahvale, Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, veleposlanstvu, s kojim su bili u stalnom kontaktu. Naše kolegice i kolege iz veleposlanstva su njima isto organizirali i glasanje, da ostvare svoje biračko pravo. Oni su glasovali u prostorijama veleposlanstva. Evo, oni su se normalno vratili. Čujte, oni tradicionalno sudjeluju na tom jednom događanju kluba studenata tehnike u Beogradu i to je preraslo u jednu tradiciju, tako da su se i ove godine odazvali tom pozivu, tako da ne znam zašto je u Srbiji došlo do politiziranja te teme.
Na pitanje jesu li oni išli sudjelovati u blokadama, rekao je da to nema nikakve veze, da su oni studenti koji su išli na poziv kolega.
A na pitanje je li normalno da ih predsjednik Srbije nazove špijunima SOA-e, rekao je:
- Nama je žao, ali svaki Hrvat koji dođe u Srbiju bi trebao prema tome biti špijun. I nama je žao da se skreće pozornost sa pravih tema, jer to doista u Srbiji nije tema. To je, kažem, jedan redovni događaj, susret studenata, ali u Srbiji je puno drugih tema. Tema kojima se treba baviti vlada, prije svega kada govorimo o pristupu EU, o usklađenosti vanjske politike sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU, o svim zapravo reformskim procesima i svim onim naporima koje treba ulagati kako bi se društvo demokratiziralo i kako bismo imali, naravno, i u Srbiji vidjeli jednu socijalnu stabilnost, snažno gospodarstvo i državu koju mi želimo vidjeti i zbog dobrosusjedskih odnosa i zbog položaja jačanja Hrvata u Vojvodini u Srbiji, želimo vidjeti kao saveznika, kao partnera, ali kažem, prije toga svega treba ispuniti određene kriterije, određene obveze.
Kakav vid pomoći su oni tražili od veleposlanstva i ministarstva?
- Oni su zatražili komunikaciju s veleposlanstvom kada je trebalo glasovati. Čitali su informacije u medijima - rekao je.