Obavijesti

News

Komentari 9

Domaćinstvo ima većina škola u Europi, neka ga i nama vrate

Domaćinstvo ima većina škola u Europi, neka ga i nama vrate
3

Slovenski model: U osnovnu školu s devet razreda kreću sa šest godina, do 3. razreda nema ocjena, udžbenici su im besplatni, cilj je naučiti učenike kako učiti...

Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.

Dok ekspertna skupina razvija plan kako bi u Hrvatskoj u sljedećim godinama zaživjelo devetogodišnje osnovnoškolsko obrazovanje, naši nastavnici imali su prigodu doživjeti sve prednosti i nedostatke produžene osnovne škole u inozemstvu. Prije odlaska na stručno usavršavanje u Sloveniju (projekt Integracija djece s posebnim potrebama i poboljšanje korištenja IKT-a), a koje je financirano iz Erasmu+ projekta, učiteljica razredne nastave Petra Lončarić Časar iz varaždinske VI. osnovne škole imala je pomalo negativno mišljenje o “dodatnoj” godini. Nakon trotjednog boravka u tamošnjim školama uvidjela je i neke prednosti takvog obrazovnog sustava.

- Slijedom reforme započete 1999. godine u Sloveniji je osnovno obrazovanje, koje je ujedno i obvezno, produljeno s osam na devet godina. Škole su prošlih godina prilagođavale rad kako bi radile prema devetogodišnjem sustavu, te od 2009. više nema škola koje provode osmogodišnje obrazovanje. Osnovno obrazovanje je podijeljeno u tri ciklusa ili trijade. Prvi ciklus obuhvaća djecu u dobi od šest do osam, drugi u dobi devet do 11 i treći ciklus djecu u dobi od 12 do 14 godina starosti. U prvom ciklusu (1-3 razred) većinu predmeta poučava razredni učitelj. U 1. razredu je uz učitelja prisutan i odgojitelj. Vrlo je važno istaknuti da je njihov prvi razred zapravo kao zadnja godina našeg predškolskog odgoja i obrazovanja. Djeca se igraju, ali se i počinju privikavati na školu. Brojčano se ocjenjuju tek od trećeg razreda - kaže učiteljica. Važan cilj slovenskih učitelja je, dodaje, naučiti učenike kako učiti, razvijati njihovu kreativnost i samopouzdanje. Zaključuje kako je osnovno obrazovanje u Sloveniji po svemu slično našem obrazovnom sustavu. Male su razlike.

- Razlika postoji u nastavnim predmetima te broju održanih sati tjedno. U šestom razredu učenici kao obvezan predmet imaju domaćinstvo - kaže. Najviše iskustva su stekle u Osnovnoj školi Savsko naselje, koja je jedna od 54 ljubljanske škole. Ravnateljica Verica Šenica Pavletić te zamjenica Tjaša Pirc Pezdirc, učiteljici Lončarić-Časar i logopedici Sandri Šenkiš predstavile su slovenski školski sustav, školu, kurikul i projekte.

- To je škola koja živi s mnogo projekata tijekom godine. Imaju čak i svoj bazen koji koriste učenici te škole, ali i drugih osnovnih škola u Ljubljani. Kroz igru uče gradivo te nastavu često provode na terenu - kaže. Posebno je se dojmilo što udžbenike učenicima financira ministarstvo te su ih na kraju godine obvezni vratiti.

- Svaki učenik ima mogućnost boraviti u produljenom boravku, koji također financira ministarstvo. Škola je opremljena vrhunskom tehnologijom - prepričava iskustva Petra Lončarić Časar. Tijekom boravka u Ljubljani učiteljice su svakodnevno nazočile nastavi te su mogle vidjeti kako rade učitelji i kako se u nastavu integriraju djeca s posebnim potrebama.

- OŠ Savsko Naselje uključena je također u Razvojno-demonstracijski centar osnovnih škola Slovenije čija svrha je razvoj novih koncepata, modela, metoda i didaktike te nove alate i pripomoć u učenju. Ideja je izrasla iz potrebe da se primarni kruti školski sustav pokuša promijeniti, nove generacije zahtijevaju promjene u području obrazovanja. Novi obrazovni pristupi se razvijaju mnogo brže nego što oni mogu slijediti krute zakone i pravila. Kod novih generacija kruta škola brzo postaje dosadna, a to dovodi do gubitka motivacije za učenje i istraživanje. Pod pokroviteljstvom Instituta Josef Stefan odlazi se na snimanje izvođenja nastave – primjeri dobre prakse. Ti primjeri dostupni su putem interneta - kaže Petra. Učiteljice iz Varaždina bile su na jednom takvom snimanju u Stičnom, nedaleko od Ljubljane. Kao primjer dobre prakse snimao se sat engleskog jezika u drugom i šestom razredu.

Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.

Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 9
Vili Beroš je istaknuti član masonske lože! Plenkovićevi ljudi: 'To nam je prvi glas'
EKSKLUZIVNO: TAJNI ŽIVOT MINISTRA

Vili Beroš je istaknuti član masonske lože! Plenkovićevi ljudi: 'To nam je prvi glas'

Beroš je bio član lože Pravednost. Činjenica masonerije politički je relevantna. Prije četiri godine glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić smijenjen je kad je otkriveno da je mason, donosi novi Express