U izboru za Nobelovu nagradu za mir bili su i kritičar Kremlja Aleksej Navaljni, bjeloruska oporbena čelnica u egzilu Svetlana Tihanovska i tinejdžerska klimatska aktivistkinja Grete Thunberg
Dobitnici Nobelove nagrade za mir su novinari Ressa i Muratov
Filipinska novinarka Maria Ressa i ruski novinar Dmitrij Muratov ovogodišnji su dobitnici Nobelove nagrade za mir zbog svoje hrabre borbu za slobodu govora , objavljeno je u petak u Oslu.
"Ressa i Muratov dobivaju Nobelovu nagradu za svoju hrabru borbu za slobodu govora na Filipinima i u Rusiji", rekla je Berit Reiss-Andersen, predsjednica Norveškog odbora za dodjelu Nobelove nagrade za mir.
Istodobno, oni su predstavnici novinara koji ustaju za svoje ideale u svijetu u kojem su demokracija i sloboda medija ugroženi, dodala je.
Maria Ressa (58) filipinska je istraživačka novinarka i osnivačica neovisnog informativnog portala Rappler koji je osnovala 2012. "Ona se koristi slobodom govora kako bi razotkrila zloupotrebu moći i sve veću autoritarnost na svojim rodnim Filipinima", navodi se u obrazloženju.
Muratov (59) glavni je urednik ruskog lista Novaja Gazeta. "Desetljećima brani slobodu izražavanja u Rusiji u iznimno teškim okolnostima", kazala je Reiss-Andersen.
Ovo je prvi put da je Nobelova nagrada za mir dodijeljena za obranu slobode govora.
Dvoje novinara podijelit će financijski dio nagrade od 10 milijuna švedskih kruna (980.000 eura), a priznanje će im biti uručeno 10. prosinca u Oslu dopuste li to epidemiološki uvjeti.
Prošle godine Nobela za mir dobio je Svjetski program za hranu.
U izboru za Nobelovu nagradu za mir bili su i kritičar Kremlja Aleksej Navaljni, bjeloruska oporbena čelnica u egzilu Svetlana Tihanovska i tinejdžerska klimatska aktivistkinja Grete Thunberg.
Na popisu je bilo i 95 organizacija. Među njima su WHO, Black Lives Matter, NATO i Reporteri bez granica.