Pacijenticu kojoj je prsnula žila u mozgu, u KBC-u Zagreb operirali su pomoću katetera koji u glavu uvode kroz preponu. Jedini tako operiraju u ovom dijelu Europe
Do mozga kroz preponu: Bez otvaranja lubanje izveli zahvat
Osjetila je jaku glavobolju. Toliko jaku da ju nije mogla podnijeti. Mislila je da će joj glava doslovno eksplodirati.
Splićanka (52) je u strahu pojurila prema KBC-u Split i zbog glavobolje, koju u životu nije osjetila, potražila liječničku pomoć. Snimke CT-a odmah su pokazale da je ženi prsnula krvna žila u mozgu. Jedina pomoć bili su joj liječnici KBC-a Zagreb, koji ovakva stanja ne rješavaju uz pomoć skalpela nego im je glavni alat kateter, koji u glavu uvode kroz preponu.
- Pacijentica je stigla u noći na 31. prosinca 2013., a nakon uobičajenih priprema krenuli smo sa zahvatom. Mjesto prsnuća krvne žile u mozgu smo sanirali i na tome mjestu pacijentici ugradili zavojnicu. Sama operacija trajala je uobičajenih sat vremena, nakon čega smo pacijenticu smjestili na Zavod intenzivne neurologije, gdje se sada dobro oporavlja - rekao je dr. David Ozretić sa Zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, kojeg zanatu uči iskusni specijalist radiologije, prof. dr. sc. Marko Radoš.
Dan nakon opercije pacijenta dižemo iz kreveta, a već idućeg jutra spreman je za odlazak kući, kaže Ozretić i dodao da ima i onih koje zbog sigurnosti zadržavaju u bolnici i do tjedan dana
Da Splićanki kojim slučajem žila u mozgu nije prsnula nego da su je liječnici zatekli u fazi pred prsnuće, iz bolnice bi mogla izaći u roku od tri dana. Toliko je, naime, u prosjeku potrebno da se oporave pacijenti koje operiraju na ovaj način, uz pomoć katetera.
Upravo je brz oporavak jedna od prednosti ovakvog zahvata jer pacijent 24 sata nakon operacije, nema li komplikacija, može ići kući.
- Dan nakon opercije pacijenta dižemo iz kreveta, a već idućeg jutra spreman je za odlazak kući - rekao je Ozretić i dodao da ima i onih koje zbog sigurnosti zadržavaju u bolnici i do tjedan dana.
- Nekad su se ovakva stanja rješavala klasičnim neurokirurškim operacijama u kojima je bilo nužno pacijentu otvoriti lubanju. No ti su zahvati nosili rizik od oštećenja moždanih funkcija, a i sam oporavak pacijenta je bio puno zahtjevniji - pojasnio je doktor Ozretić.
Do danas su se zagrebački liječnici toliko usavršili da zahvat smatraju rutinskim. Jedini su koji u ovom dijelu Europe izvode ovakvu vrstu zahvata, pa im osim pacijenata iz cijele Hrvatske, nerijetko dolaze oni iz BiH, Makedonije... Troškove operacije, koja se izvodi u općoj anesteziji, u potpunosti pokriva HZZO
Prsnuće žile u spomenute pacijentice iz Splita bilo je na takvome mjestu da joj se klasičnom operacijom i nije moglo pomoći.
- Radilo se o prsnuću na bazelarnoj arteriji, koja je neurokirurgiji nedostupna - tvrdi doktor Ozretić.
U KBC-u Zagreb prvu operaciju glave, odnosno krvne žile u mozgu, uz pomoć katetera obavili su 2003., no tad svi pacijenti nisu bili potencijalni kandidati za operaciju. Birali su samo one za koje su sa stopostotnom sigurnošću znali da im se zahvatom može pomoći. Do danas su se zagrebački liječnici toliko usavršili da zahvat smatraju rutinskim. Jedini su koji u ovom dijelu Europe izvode ovakvu vrstu zahvata, pa im osim pacijenata iz cijele Hrvatske, nerijetko dolaze oni iz BiH, Makedonije...
Troškove operacije, koja se izvodi u općoj anesteziji, u potpunosti pokriva HZZO. Doktor Ozretić pojasnio je da prsnuće krvne žile u mozgu mogu uzrokovati aneurizme, odnosno proširenja žile, pretrpljeni udarci glave, a rjeđe i neke malformacije.
- Zahvat se može napraviti kod dvije vrste pacijenata. Onih kod kojih je krvarenje već nastupilo, ali i onih u kojih su proširenja krvnih žila u mozgu slučajno pronađena, a postoji vjerojatnost da će nastupiti krvarenje - rekao je Ozretić.
Od operacije pa do odlaska kući prođu samo tri dana...
Prvog dana hospitalizacije pacijenta pripremaju za zahvat i operiraju. Drugi ga dan dižu iz kreveta i potiču na kretanje. Treći dan ujutro spreman je za otpuštanje iz bolnice i odlazak kući.