HITNA OPERACIJA Dječaci su završili na kirurškom stolu jer im se sadržaj slijepog crijeva izlio u trbušnu šupljinu. Starijem dječaku (6) jedva su spasili život
Dječake su liječili od viroze, a obojici je puklo slijepo crijevo
U samo dva dana na pedijatriji vinkovačke bolnice dogodila su se dva slučaja puknuća slijepog crijeva kod malene djece, a koje dežurni liječnici nisu na vrijeme dijagnosticirali. Napravili su im samo rutinske pretrage krvi i urina, ustanovili da se vjerojatno radi o želučanoj virozi i djeci dali infuzije. Iako je oboje jako boljelo, jedno su zadržali u bolnici, a drugo, unatoč ogorčenju roditelja, pustili kući. Vrlo brzo i jednom i drugom djetetu puklo je slijepo crijevo. Starijem dječaku koji je otpušten kući život je bio ugrožen jer je dobio sepsu. Operirali su ga tri dana kasnije, kad su već unutarnji organi trbušne šupljine bili zagađeni sadržajem iz puknutog crijeva.
- Sina od četiri godine doveli smo na hitan prijam u pola pet ujutro. Primila nas je šefica pedijatrije, dr. Marija Jurković. Govorio sam joj da mali već dva dana ima visoku temperaturu, jake bolove u trbuhu i da cijelu noć nije spavao jer stalno mora na WC mokriti, a nema što. Pitala me zar sam doveo dijete zato što ne može mokriti. Poslala nas je na vađenje krvi i urina, poslušala mu pluća stetoskopom, no nije prepipala trbuh djeteta iako ga je jako boljelo - ispričao je otac dječaka Andrej Matijević iz Markušice.
Ispostavilo se da je dječak dehidriran pa su, kaže, dobili infuziju, a u sedam ujutro došla je druga doktorica koja ga je zadržala u bolnici. Andrej kaže da je djetetu dan nakon toga u jedan sat nakon ponoći pozlilo, a tek u pet ujutro odvezli su ga na ultrazvuk abdomena i otkrili da mu je puklo slijepo crijevo.
- Cijelo vrijeme mislili su da ima želučani virus i tako su ga liječili. Malenom se sve izlilo u utrobu i hitno je operiran, no nasreću, sve je dobro završilo - kaže Andrej dodajući kako su i kirurzi bili ljuti jer su dječaka morali rezati više nego što je potrebno kako bi sve očistili. Sedam dana dječak je bio na najjačim antibioticima, a sad postoji mogućnost da zbog fekalija kojima su crijeva bila izložena dobije priraslice.
Prozvana doktorica Marija Jurković kaže kako je pacijenta detaljno pregledala što se vidi iz njezina nalaza. Pregledala su ga, kaže, i četiri doktora te napisali da je trbuh dječaka bezbolan.
- Prepoznavanje upale i puknuća slijepog crijeva je iznimno teško te ga čak ne pokaže ni ultrazvuk. Imate situacije kad su, uz ultrazvuk, uredni i krvni nalazi, a slijepo crijevo je upaljeno. Ja sam u zadnja tri dežurstva imala po jedno slijepo crijevo i kod nas je to, statistički gledano, vrlo česta pojava - kaže dr. Jurković.
- Kad vam u 24 sata dođe 93 pacijenta, morate raditi brzo. Oni su bili naručeni na kontrolu i u nalazima je pisalo da se u slučaju pogoršanja odmah jave - istaknula je.
Danima hodao s puknutim slijepim crijevom
Dan kasnije na istu je pedijatriju došlo dijete (6) koje je već imalo puknuto slijepo crijevo, no četiri doktora koja su ga pregledala to nisu otkrila. Dječak je s puknutim slijepim crijevom tri dana dolazio na infuziju. Jedva su mu spasili život.