Green Energy Playgrounds jedinstven je takav projekt kod nas, ali i u svijetu. Osmislila ga je tvrtka Park-Life iz Ivanić Grada Digitalno igralište omogućuje djeci ispunjavanje personaliziranih zadataka
Djeca se igraju, povezuju, troše energiju ali i stvaraju struju
Prezentacija novog dječjeg igrališta nije niti počela, a već je desetak djece iz Ivanić Grada zauzelo sve dostupne sprave u parku Zelenjak. Ondje je u petak poslijepodne predstavljeno prvo zeleno i digitalno igralište u Hrvatskoj, ali i u svijetu imena Green Energy Playgrounds sa šest igrala. Mališani su bez ustručavanja lupkali po tipkama koje svijetle, vrtjeli se na vrtuljku i visjeli na visilici. Cilj njihove igre bilo je stvaranje kinetičke energije, koja uz energiju sunce, napaja igrala.
- Imamo i aplikaciju Zdravka, koja personalizira zadatke i igru za svakog sudionika posebno. Igralište smo razvili sa stručnjacima iz područja kineziologije, pedagogije i psihologije, te smo jako ponosni što je prilagođeno i za djecu s posebnim potrebama - rekao je Goran Rajčević, direktor tvrtke Park-Life iz Ivanić Grada koja je proizvela igralište. Nakon analize tržišta ali i ponude, odlučio je proizvesti nešto novo kako bi sjedilački način života i igranje na mobitelu prebacio na igrališta u kojima je mobitel tek asistent. Najveći dobitnik u korištenju bit će zdravlje.
- Sjedilački život predstavlja veliki rizik za povećanje pretilosti u djece, te rizik razvijanja kardiovaskularnih poteškoća i dijabetesa. Odlučili smo upravo tu tehnologiju koja je neminovna u današnjem društvu pretvoriti u našu korist da na digitalan, zabavan, poučan način pokrenemo djecu i vratimo ih na igrališta - kaže Rajčević.
Mozak svakog takvog igrališta bit će glavno sučelje na kojem će svaki korisnik, dijete ili odrasli, izraditi svoj profil. Sustav će ga izvagati i izmjeriti te izračunati indeks tjelesne mase. Prema tome će mu i zadavati zadatke koje mora rješavati na svakoj spravi, trošiti energiju i proizvoditi ju. Svako će znati kako stoji među svojim vršnjacima ali i koliko je napredovao. Stroj će moći povezati s aplikacijom na mobilnom telefonu i redovito pratiti kako stoji. Djeci su tako ponuđeni visilica, twister, vrtuljak, pauk i dvije ljuljačke. Nude više od jedne zanimacije, a prilagođeni su i zvučno i svjetlom. Osim toga, snagu na njima mogu odmjeriti i vrhunski sportaši.
- Ovaj prototip je tek početak naše digitalne i zelene priče. U daljnjem razvoju naše inovacije predvidjeli smo umrežavanje svih igrališta koja će biti instalirana, tako da se npr. dijete u Splitu na igralištu može nadmetati s djetetom u Kutini. Tu fazu inovacije smo također prijavili za natječaj za EU fondove, te vjerujemo da će biti prepoznata kao revolucionarna inovacija koja na čist, pametan, zelen, digitalan i samoodrživ način uvodi ključne promjene u razvoju djece, ali i odraslih - kazao je Rajčević. Prvo takvo igralište bit će instalirano u Dječjem vrtiću Kutina. Ravnateljica Dječjeg vrtića Kutina Sandra Todorov rekla je da već grade novi objekt nakon 45 godina i cilj im je imati najbolje dječje igralište u Hrvatskoj.
Sam prototip moći će svi zainteresirani isprobati u subotu i nedjelju na ivanićgradskom Festivalu igračaka. Djeca će moći i razmijeniti svoje stvari, no najvažnije je da se dobro zabave.