Iz Sisačko-moslavačke kažu da im se prvi puta dogodilo da nisu imali za isplatu regresa no obećavaju da će ga svi dobiti do listopada, još uvijek čekamo pojašnjenje Dubrovačko-neretvanske županije...
Dio djelatnika Hitne još uvijek nije dobio regres od 1500 kuna
Mogu razumjeti Sisačko-moslavačku županiju, ali zbog čega djelatnici Hitne u Dubrovačkoj-neretvanskoj nisu dobili regres, a plaćaju tjedno i po 5000 kuna, plus tri obroka i noćenje za honorarne suradnike i rad u helikopterskoj službi - priča nam Goran Franić, koji je 16 godina radio u Hitnoj službi i ostao u kontaktu s kolegama iako sad radi za njemačku tvrtku.
- Kolege ne žele javno istupati zbog straha od mobinga i sankcija. Ono što ih muči jest da se za regres nema, ali se ima za skupe honorare u helikopterskoj službi, gdje nitko ne zna po kojem kriteriju se biraju ljudi, ali se zna da se to dobro plaća. Svojevremeno sam i sam bio ondje na deset dana i dodatno zaradio 5000 kuna te imao plaćen prijevoz, a imate pokriveno i tri obroka na dubrovačkom aerodromu - pojasnio nam je Franić.
Ravnateljica Zavoda za Hitnu medicinu i saborska zastupnica Maja Grba Bujević nije odgovarala na naše pozive, no iz Zavoda na kažu:
"Sporazumom o suradnji kod provedbe zračnog prijevoza čiji su potpisnici Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravstva i Dubrovačko - neretvanska županija definirano je da je Hrvatski zavod za hitnu medicinu dužan osigurati medicinsku opremu za helikopter. Za ostala prava i obveze nadležni su potpisnici ovog Sporazuma, dok su međusobna prava i obveze između zdravstvenih radnika koji sudjeluju u radu tima helikopterske hitne medicinske službe i Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije definirana ugovornim odnosom, kao i u svim drugim dijelovima zdravstvenog sustava gdje nedostaje zdravstvenih radnika. Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu prim. mr. Maja Grba – Bujević, dr. med. ne sudjeluje u radu tima helikopterske hitne medicinske službe. Za pitanje vezano za isplatu regresa radnicima Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije, možete se obratiti direktno njihovom Poslodavcu."
S druge strane, Zavod u Sisačko-moslavačkoj županiji ističe da vjeruju da će regres uskoro isplatiti svojim djelatnicima. - Ovo je prvi put da naš Zavod nema trenutačno za regres svim djelatnicima, no vjerujemo da ćemo do kraja ovoga ili sljedećeg mjeseca svima isplatiti jer brzo će doći i vrijeme za božićnice. Imali smo ipak specifičnu situaciju zbog potresa pa je trebalo puno prekovremenih sati isplatiti jer su mnogi djelatnici imali pravo na slobodne dane kako bi obnovili domove - kaže nam dr. med. Tomislav Fabijanić, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Sisačko-moslavačke županije. Dodaje kako imaju 250 djelatnika i da svaki dobiva 1500 kuna regresa.
S obzirom na to da danima upozoravamo na probleme koji muče djelatnike, dr. Fabijanić kaže kako su potresi, uz loše, iznjedrili i pozitivne stvari u njihovoj Hitnoj službi: “Zahvaljujući donacijama dobili smo dva sanitetska vozila, vozilo za T1 tim smo kupili, a Županija je kupila još 10 vozila za sanitetski prijevoz. Ukupno imamo 54 vozila, koja su ove godine napravila tri milijuna kilometara. Standard nam je inače oko 1,7 milijuna kilometara godišnje”.