Ženske udruge akcije su organizirale i u Rijeci, Splitu, Osijeku, Vukovaru, Virovitici, Pakracu, Belom Manastiru, Trogiru, Korčuli...
VIDEO Ženske udruge blokirale promet u Zagrebu: Sigurnost žena je odgovornost države!
Ženske organizacije i inicijative danas organiziraju akciju "Sigurnost žena je odgovornost države" u 19 hrvatskih gradova, kojom žene ispraćaju brutalno ubijenu Nizamu Hećimović, koja je jedna od žrtava dugotrajnog nasilja i na kraju ubijena. Problem nasilja nad ženama je univerzalan problem i razlog eskalacije ubojstava je u nedostatku strateškog pristupa ovoj temi, poručila je Sanja Juras u ime Ženske mreže Hrvatske, koja je akciju u Zagrebu organizirala ispred Ministarstva pravosuđa.
Od Vlade imaju i konkretne zahtjeve.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Tražimo da Vlada hitno osnuje radnu skupinu, koja će se baviti upravo ovim problemom i raditi na donošenju zakonskih rješenja za reguliranje femicida, definiranje femicida kao zasebnog kaznenog djela, donošenje zakona koji će regulirati sve oblike nasilja nad ženama i staviti sankcioniranje nasilje nad ženama isključivo u kaznenu sferu, donošenje Nacionalne strategije koja uključuje sve oblike nasilja nad ženama u skladu s Istanbulskom konvencijom - istaknula je.
Na nekoliko minuta su okupljene žene blokirale i promet Vukovarskom ulicom ispred Ministarstva držeći transparent "Sigurnost žena je odgovornost države" te tražile od vozača da trube kako bi ih i ministar čuo. Vozači u koloni su se pridružili podršci i trubili.
Pred njih je izašla državna tajnica Vedrana Šimundža Nikolić i primila zahtjeve u ime ministra Ivana Malenice i Vlade.
- Sišla sam u ime Ministarstva i Vlade sa željom i potrebom da zajedno u dijalogu, koji traje već godinama, radimo na zaštiti žrtva nasilja, naročito žena. Postoji radna skupina, koja sustavno radi na ovome, praktički već godinu dana, među kojima su stručnjaci i organizacije civilnog društva, a Vlada je zadnjih sedam godina nekoliko puta postroživala sankcije vezane za nasilje nad ženama i u obitelji. Mi i sada razmatramo i mijenjamo odredbe i Kaznenog zakona, Zakona o kaznenom postupku i Zakona o zaštiti nasilja u obitelji s ciljem da se strože sankcioniraju počinitelji - kazala je državna tajnica najavivši kako će za najduže mjesec dana javnost biti upoznata s prijedlozima izmjena ovih zakona.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Veliki naglasak smo stavili na mjere opreza, koje se moraju hitno zamijeniti istražnim zatvorom ukoliko dođe do kršenja tih mjera. No, moram naglasiti da kada se nasilje događa treba pravodobno prepoznati rizike i da nam bude cilj svima zajedno, ne samo Ministarstvu pravosuđa, otklanjati te rizike. Zato je tu bitna Nacionalna strategija, slažem se s predstavnicama udruge. Mi imamo dobro razrađen sustav podrške žrtvama i svjedocima, no da bi onemogućili ili barem smanjili potencijalni broj počinitelja u ovom najužasnijem kaznenom djelu, jednostavno kao cjelokupno društvo moramo naći načine kako to prepoznati na vrijeme - dodala je Šimundža Nikolić.
Radna skupina, istaknula je, razmatra definiranje femicida i da se ono uredi kao posebno kazneno djelo.
- Naravno da taj prijedlog ima svoje uporište, međutim moram naglasiti da i sada teško ubojstvo postoji u Zakonu, to je ubojstvo koje je kvalificirano težom kaznom. No, za to je maksimalna kazna 40 godina zatvora, što je vrh kazne prema Zakonu. Da bi uredili ovo kazneno djelo, femicid, na drugačiji način, onda moramo razmotriti kako bi se razlikovalo od ovog teškog ubojstva. I razmotrit ćemo, sve je na stolu - rekla je.
No, predstavnice ženskih udruga nisu bile zadovoljne rečenim.
- Zašto toliko godina traje da prebacimo prekršaj nasilja nad ženama u kazneni? Zbog čega imamo tako veliki broj dvostrukih uhićenja? Zbog čega se zaštitne mjere listom dodjeljuju za ženu, a ne i za malodobnu djecu, koju mora voditi ocu na kontakt i opet riskira svoj život i nove batine? To su krucijalna pitanja, koja brojne žene svakodnevno proživljavaju - nabrojala je Neva Tolle iz Autonomne ženske kuće Zagreb.
Sva su ta pitanja, naglasila je državna tajnica, razmatrana unutar radne skupine.
- Sve je to dio upravo ovih izmjena nekoliko zakona i podzakonskih propisa - poručila je.
Na pitanje zašto Vladi treba toliko dugo da uvrsti femicid u Kazneni zakon, državna tajnica ponovila je kako se zakoni sustavno dorađuju te da su u skladu s međunarodnim propisima. Instrumenti za postupanje su tu, naglasila je, ali se, nažalost, događa u praksi da se problem ne uočava na vrijeme. Iz Ženske mreže su je demantirali da su nam zakoni u skladu s međunarodnim propisima.
- Mi nismo u skladu s međunarodnim konvencijama, Istanbulska konvencija je na snazi već gotovo pet godina, EU preporučuje da se uvede femicid kao kazneno djelo, naši zakoni su rodno neutralni, nisu usklađeni s Istanbulskom konvencijom i naš Kazneni zakon ima jako loše definirano teško ubojstvo, ubojstvo bliske osobe koja je ranije zlostavljana, to o osobi koja je ranije zlostavljana ima samo Crna Gora, nemamo femicid kao posebno djelo - poručila je Juras, a Tolle naglasila kako je od 1. siječnja do kraja lipnja ove godine ubijeno šest žena od strane njima bliskih osoba.
- Svaka je previše - poručila je.
Juras je na kraju još pozvala sve žene da u 16 sati stanu sa svim aktivnostima na 15 minuta kao znak podrške svim ženama koje trpe nasilje.