Epidemije su zabilježene u studenome i prosincu, a ukupno su oboljele 34 osobe, rekao je primarijus Bernard Kaić iz službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ
Diljem Europe hara virus koji uzrokuje proljev i povraćanje
Norovirus koji uzrokuje akutne napade povraćanja i proljeva ove je zime napao 1,1 milijun Britanaca, a to je čak 76 posto više nego prošlih godine. Prema navodima njihove Agencije za zaštitu zdravlja, situacija je slična diljem Europe pa su bolnice i starački domovi ograničili kretanje kako bi se zaustavilo širenje infekcije, piše Večernji list.
Iako je riječ o uzročniku koji se zbog otpornosti na vanjske uvjete i virulentnosti lako širi, hrvatski epidemiolozi tvrde da još nemaju naznaka povećanja broja oboljelih. Taj se virus svake godine u nas pojedinačno dijagnosticira u 50-ak osoba, a nisu rijetke ni manje epidemije.
- Epidemije su zabilježene u studenome i prosincu, a ukupno su oboljele 34 osobe - rekao je primarijus Bernard Kaić iz službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ. U prosincu je pet osoba zaraženo u sisačkoj bolnici, a još je pet u jednom od zagrebačkih domova za starije i nemoćne osobe.
- U studenome su se 24 osobe zarazile norovirusom u jednom istarskom restoranu - otkrio je prim. Kaić. Iako je broj dijagnosticiranih slučajeva vrlo mali, ističe, Hrvatska je ove godine zabilježila otprilike 6000 enterokolitisa nepoznatog uzroka koji su imali kliničke slike slične infekciji norovirusom, a s obzirom na njegovu učestalost, sigurno je da ih je uzrokovao velik dio.
- Prenosi se hranom, kontaktom s izlučevinama zaražene osobe ili površinama koje su dodirivale - pojasnio je. Inkubacija bolesti traje od 12 do 48 sati, a bolest nakon akutne faze naglo prolazi.
- Rijetko se javi i povišena temperatura - kazao je prim. Kaić. Prevencije nema, a terapija je simptomatska.
- Treba piti dovoljno tekućine kako bi se spriječila dehidracija - savjetuje epidemiolog i dodaje da su komplikacije rijetke, a javljaju se kod starijih osoba i kroničara.