Obavijesti

News

Komentari 0

Deset posto dječaka i četiri posto djevojčica od 11 godina već je iskusilo pijanstvo

Deset posto dječaka i četiri posto djevojčica od 11 godina već je iskusilo pijanstvo

Alkohol je u Hrvatskoj društveno prihvatljiv - uz njega se slavi i žaluje, djeci je dostupan kod kuće. Djeci se na "maloj norijadi" zaplijenilo pune boce "žestice", po koju su roditelji kasnije došli, i kući vratili gotovo sve

Alkohol je veliki javnozdravstveni problem Hrvatske - prejeftin je i predostupan, k tome i reklamiran, čak je deset posto dječaka odnosno četiri posto djevojčica u dobi od samo 11 godina već okusilo pijanstvo, a djevojke u dobi od 13 do 15 godina su po konzumaciji alkohola već pretekle svoje muške vršnjake - upozorili su danas stručnjaci sa okruglog stola o konzumaciji alkohola u organizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva zdravstva. 

Uoči Međunarodnog dana borbe protiv alkoholizma i Dana klubova liječenih alkoholičara 1. travnja 2024. godine, poručuju kako je alkohol izravno vezan i uz sedam vrsta karcinoma, između ostalog i uz nastajanje karcinoma dojke, u rangu je opasnosti kao što su duhan ili azbest, no neke vrste alkohola i dalje se reklamira, a alkohol je itekako dostupan mladima. 

Kako je ispričala dr. Ivana Portolan Pajić iz Ministarstva zdravstva, prije par godina je ministarstvo u suradnji s policijom obilazilo "male norijade" u Zagrebu, okupljališta osmaša na zadnji dan škole. U dva su parka u Zagrebu među njima zaplijenili 21 neotvorenu bocu žestokih pića. Djeca su se bunila pa im je rečeno kako mogu svojim roditeljima reći da dođu po pića. 

- Što mislite, po koliko su boca došli roditelji? Po njih 18, otkrila je Portolan Pajić. Kako je dodala, u Hrvatskoj je alkohol društveno prihvatljiv - uz njega se slavi, žaluje, a mladi to promatraju od malih nogu. 

Zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo doc.dr.sc. Ivana Pavić Šimetin naglasila je kako društvo ne bi smjelo tolerirati ni gutljaj alkohola mladih prije 18. godine, a dostupnost alkohola mladima treba itekako otežati. 

- Kod nas je alkohol dostupan već u obiteljskim domovima, a izvan kuće pogotovo. Podaci govore da je deset posto dječaka i četiri posto djevojčica od 11 godina iskusilo pijanstvo. Najlarmantnije je bilo 2006. i 2010., da bi između 2014. i 2018. bilježili pad, makar manji nego druge države, u kojima je alkohol zbog cijene i zabrana mladima manje dostupan. U 2022. opet bilježimo porast, i pogotovo porast među djevojčicama odnosno djevojkama: u dobi od 11 godina je nekad u doticaju s alkoholom bilo četiri do pet puta više dječaka nego njihovih vršnjakinja, a sad ih je samo dvaput više. U dobi od 13 do 15 godina djevojke su čak pretekle muške vršnjake u doticaju s alkoholom, istaknula je Pavić Šimetin. Na pitanje koji su uzroci tome, odgovorila je kako se trend pripisuje pandemiji i potresima, stresnim situacijama na koje su djevojke očito više reagirale. Događa nam se i lagani porast hospitalizacija zbog mentalnog zdravlja u dobi 10-18 godina, dok podaci sa sistematskih pregleda kažu kako je u riziku od poremećaja mentalnog zdravlja deset posto djevojaka, i upola manje mladića. 

- Alkohol je direktno povezan sa sedam vrsta karcinoma, među njima i karcinomom dojke, dok ga se u trudnoći nipošto ne bi trebalo uzimati. Na svakoj bi boci trebala biti upozorenja o štetnosti. Može izazvati i preko 60 kroničnih nezaraznih bolesti, i jedan je od uzroka kraćeg očekivanog trajanja života, kraćeg u Hrvatskoj nego što je u prosjeku u EU, upozorila je prof.dr.sc. Danijela Štimac Grbić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Dodala je, kao i ostalis tručnjaci, da alkohol ne bi smio biti reklamiran, niti bi ga se smjelo povezivati sa sportskim događanjima

- Ako zaista želimo nešto učiniti, onda to moraju biti jasna zakonska ograničenja reklamiranja alkohola, konkretno piva, u medijima. Treba imati dovoljno političke snage za to. Nema razlike da pivo bude izuzeto, alkohol je alkohol, bez obzira u kojem obliku dolazi, naglasio je i prof.dr.sc. Zoran Zoričić, dr. med., specijalist psihijatar iz KBC-a Sestre milosrdnice u Zagrebu. 

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Pili su i zabavljali se, a onda je mladić prijatelju dao bombu u ruke: 'Sin ima gelere po tijelu'
DETALJI STRAVE U KNINU

Pili su i zabavljali se, a onda je mladić prijatelju dao bombu u ruke: 'Sin ima gelere po tijelu'

Mladić (23) donio ručnu bombu na druženje. Dao je u ruke prijatelju (25). Aktivirao ju je i poginuo. Među ozlijeđenima i maloljetnica. Prije tragedije objavili fotografiju bombe
Dva potresa pogodila su BiH, a osjetili se i u Hrvatskoj: 'Dosta jako', Zaljuljalo me u krevetu!'
JESTE LI GA OSJETILI?

Dva potresa pogodila su BiH, a osjetili se i u Hrvatskoj: 'Dosta jako', Zaljuljalo me u krevetu!'

Magnitude su iznosile 3.5 i 3.2 po Richteru
Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja
NEVJEROJATNI DETALJI

Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja

Godišnje odlazi više od 50 milijuna eura za kupnju bolničkih uređaja mimo planiranirane nabave. Ministar sam odlučuje što će odobriti bez kontrole. Sporna tri mikroskopa nisu jedini koji su kupljeni na spornim natječajima