U Zagrebu je u utorak počela dvodnevna konferencija "Ljudsko bratstvo - temelj sigurnosti i mira u svijetu" u organizaciji Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj, Lige muslimanskog svijeta i HBK-a
"Danas je posebno važno jačati snagu duha i razumijevanja"
Republika Hrvatska ove je godine doista srce europskog političkog i društvenog života. Ovo je prilika da se cijelom svijetu pokažemo kao država koja poštuje i promiče najviše standarde vjerske tolerancije. Ponosni smo što je naše iskustvo mnogima dragocjen pozitivan primjer kako postići i održavati međusobno razumijevanje i povjerenje u društvu, poručila je u utorak predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović na konferenciji "Ljudsko bratstvo - temelj sigurnosti i mira u svijetu" u organizaciji Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj, Lige muslimanskog svijeta i Hrvatske biskupske konferencije.
Ova dvodnevna konferencija u Zagrebu organizirana je u okviru programa predsjedanja Hrvatske Vijećem EU i to točno godinu dana od povijesnog trenutka kada su papa Franjo i veliki imam Al-Azhara Ahmad Al-Tayyib u Abu Dhabiju su potpisali Deklaraciju o ljudskom bratstvo za mir u svijetu i zajednički suživot.
- Deklaracija dvojice vjerskih vođa dragocjen je čin kojim se potvrđuje kako je sloboda vjere pravo svake osobe u svakom pogledu i kako se to isto pravo mora poštovati. Bog nas je stvorio različite u našim bojama kože, spola, rase, vjere i jezika kao izraz svoje volje kako bi svatko od nas svojom osobnošću obogatio svijet. To je Božji dar i bogatstvo - istaknula je Grabar-Kitarović.
Predsjednica, koja broji posljednje dane na toj funkciji, od Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj dobila je i priznanje za doprinos promicanju zajedništva različitosti religijskog dijaloga.
- Svi smo mi jedinstveni u zajedničkom životu i ljubavi prema svojoj domovini i bližnjem svojem onako kako nas uče i kršćanstvo i islam i svaka vjera koja ljubav prema Bogu očituje u ljubavi prema čovjeku. Povijest je neumoljiva učiteljica pa nas uvijek iznova uči kako se zaboravljeno ponavlja, stoga nikada ne smijemo zaboraviti lekcije prošlosti - istaknula je predsjednica podsjetivši na milijune ubijenih u logorima.
- Milijuni ubijeni u logorima teške su sjene nad našom povijesti i nad svima koji su te zločine počinili, šutjeli ili nije Kali. Složni smo u osudi tih strašnih zločina i stoga ne smijemo dopustiti da se takvo zlo više ikada ponovi. Danas kada svijetom bijesne ratni sukobi moramo se zapitati jesmo li doista postali bolji učenici u lekcijama povijesti, zatvaramo li oči pred vjerskim i nacionalnim ekstremizmom, jesmo li zaboravili kako nam je Stvoritelj dao dar života i ljubavi koji trebamo čuvati i umnažati - poručila je.
Naglasila je kako je svako nasilje, posebno nad ženama, djecom i nemoćnima, iskorištavanje i zlostavljanje u suprotnosti sa svakim vjerskim naukom.
- Pogotovo danas je važno jačati snagu duha, milosrđa i razumijevanja. Bez toga će naš svijet biti samo zbroj otoka anonimnih ljudskih sudbina, opasanim zidovima materijalizma, nehumana zajednica bez dijaloga i poštivanja. S takvim teretom nemoguće je zaploviti u put trajnog mira. Samo jezik istinskog poštovanja i uvažavanja je jezik kojim možemo ispraviti grijehe prošlosti i ispisati stranice bolje budućnosti - zaključila je.
Premijer Andrej Plenković istaknuo je kako se Hrvatska zalaže za zaštitu ljudskog dostojanstva.
- Hrvatska slobodu vjere razumije kao jednu od suštinskih vrijednosti koju promovira i izvan granica Hrvatske - istaknuo je dodavši kako Vlada nudi konstruktivni dijalog sa svim crkvenim zajednicama u Hrvatskoj.
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković istaknuo je kako islam i kršćanstvo dijele zajedničku povijest koja je često bila prožeta sukobima uglavnom zbog predrasuda koje su upućivale na neznanje.
- Zajedničke vrijednosti koje vežu muslimane i kršćane su vjera u jednog Boga koji nalaže svom ljudskim bićima da se odnose s ljubavlju i pravednošću prema svima. Kao što je papa Franjo naglasio, vjera ujedinjuje ljude, ne dijeli ih - istaknuo je.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić poručio je kako su Grad Zagreb i on osobno prijatelji Islamske zajednice.
- Umjesto sukoba civilizacija, podizanja zidova i širenja straha, biramo poticanje susreta i slabljenje različitosti - istaknuo je.
Generalni tajnik Lige muslimanskog svijeta, šeik Muhamed bin Abdul Kerim El Issa, poručio je kako se raduje što se Hrvatska odlučila za promicanje zajedničkog života, a ne apstraktne teme suživota.
- Hrvatska je divan primjer izgradnje mostova ljubavi, dijaloga i razumijevanja - istaknuo je.
Muftija i predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj, akademik Aziz Hasanović, poručio je kako vjerski dijalog nema alternativu.
- To se očituje i u dijalogu Islamske zajednice i Katoličke crkve što potvrđuje da se u Hrvatskoj živi zajedno, a ne obitava samo jedan pokraj drugoga - istaknuo je.
Istaknuo je kako ga posebno veseli i to što je ovaj skup u znaku predsjedanja Hrvatske Vijećem EU čime Hrvatska pokazuje jasno opredjeljenje protiv svih oblika antisemtizma, islamofobije i svih oblika zastranjivanja u vjeri i ekstremizama.
- Želimo se podičiti da smo jedina zemlja u regiji čiji niti jedan građanin nije sudjelovao u sukobu na stranim ratištima, a zasluga je to uređenih odnosa, preventivnih programa i otvorenosti političkih, vjerskih, akademskih, kulturnih i društvenih djelatnika čiji narativ zajedništva i ljubavi prevladava - rekao je.
Nakon završetka konferencije ni premijer ni predsjednica nisu stali pred novinare kako bi odgovorili na njihova pitanja.