Očitovala se time na odluku Visokog upravnog suda koji je pravomoćno poništio odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa iz 2016. godine
Dalija Orešković: Odlukom o Karamarku onemogućuje se preispitivanje Plenkovića
Nakon što je Visoki upravni sud poništio odluku po kojoj je bivši čelnik HDZ-a Tomislav Karamarko bio u sukobu interesa, bivša predsjednica Povjerenstva Dalija Orešković rekla je kako je riječ o političkom paravanu da se Povjerenstvu onemogući preispitivanje premijera Andreja Plenkovića.
"Jasno je bilo kakav će biti epilog te situacije još od trenutka kada je Ustavni sud 2019. u srpnju odlučio o tom predmetu. Sve kasnije odluke svih upravnih sudova, kako u slučaju Karamarka, tako i u svim predmetima u kojima je Povjerenstvo odlučivalo o povredi načela djelovanja, slijede osnovnu odluku i uputu Ustavnog suda", izjavila je novinarima u Saboru.
Očitovala se time na odluku Visokog upravnog suda koji je pravomoćno poništio odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa iz 2016. kojom je bilo utvrđeno da je bivši predsjednik HDZ-a i potpredsjednik vlade Tomislav Karamarko bio u sukobu interesa zbog čega je otišao iz politike.
Orešković, saborska zastupnica Centra, ocijenila je kako je Ustavni sud spomenutom odlukom osporio ovlast Povjerenstva da odlučuje o povredama načela djelovanja i donosi deklaratorne odluke o tome.
"Ona čak nije ni toliko motivirana traženjem pravde, pravednosti i obrane ustavnosti u slučaju Tomislava Karamarka, nego je ta odluka Ustavnog suda bila politički paravan za abortiranje Povjerenstva kao antikorupcijske institucije i to s ciljem da se Povjerenstvu onemogući da se preispituje protiv Andreja Plenkovića", istaknula je.
Napomenula je kako su, kada je Ustavni sud odlučivao o Karamaraku, pred Povjerenstvom bili predmeti protiv Plenkovića, (imenovanje Igora Pokaza za veleposlanika u Velikoj Britaniji, putovanje u Helsinki te afera Agrokor i Borg), koje su uključivale i premijera Plenkovića, ministra Zdravka Marića te bivši ministricu Martinu Dalić.
"Ono što se Karamarku stavljalo na teret kao potencijalni sukob interesa tek je kap u moru u odnosu na težinu povreda zakona koje su se mogle staviti na teret Plenkoviću, a da je takvu praksu podržao sustav, tada bi Vlada Andreja Plenkovića odavno pala", poručila je Orešković.
Dodala je kako je ta odluka, ne samo da je Ustavni sud zaštitio Plenkovića da snosi političku odgovornost, poslužila HDZ-u da kod donošenje novog zakona u potpunosti izbaci povredu načela djelovanja.
Naglasila je kako danas umjesto Povjerenstva imamo "nakaradnu izmišljotinu da Vlada donosi etički kodeks za državne dužnosnike u kojem će odluke donositi tijelo izravno pod Vladinom ingerencijom". "Standardi idu unatrag i danas imamo potpuno paralizirani sustav borbe protiv korupcije", upozorila je Orešković.