Prije devedeset godina na burzi u New Yorku započela je rasprodaja dionica koja je dovela do kraha američke ekonomije i jedne od najvećih gospodarskih kriza u 20. stoljeću
Crni četvrtak 24. listopada, dan velike krize: Na burzi je nastala panika, dionice se strmoglavile
U četvrtak 24. listopada 1929. započela je kriza takozvana 'velika depresija'. Taj dan se u povijesti naziva i Crnim četvrtkom. Bio je to prvi dan panike koja je danima vladala Amerikom i ostatkom svijeta. Dionice američkih tvrtki su se naglo strmoglavile. Gubici koji su nastali tih dana mogli su se mjeriti u milijardama. Najmoćniji bankari svijeta sastajali su se kako bi riješili problem, ali bezuspješno.
Nakon toga, uslijedili su Crni ponedjeljak i Crni utorak, 28. i 29. listopada, koje je također obilježila masovna rasprodaja dionica na njujorškoj burzi. Uzroci ovog kraha bili su razni, kratko je trebalo da dođe od zamaha, koji je nastao iz optimizma nakon završetka 1. svjetskog rata, do potpune implozije i burzovnog kraha.
Nastala je panika, strah se proširio
Američki građani su nakon rata masovno ulagali u dionice vjerujući da će one i dalje rasti. Mnogi su se i zaduživali u bankama. U devet godina vrijednost dionica na njujorškoj burzi se udeseterostručila. A onda se dogodio niz faktora, od pada prodaje auta i proizvodnje čelika, posustala je i građevina, ali građani su se i dalje zaduživali. U jednom trenutku su cijene žita počele padati. Nastala je panika, strah se proširio. Nekoliko investitora je baš tada završilo u zatvoru zbog pronevjere, što je dodatno poljuljalo sigurnost. Počela je masovno rasprodaja dionica. Bankari su se sastajali i pokušavali zaustaviti krah. Svojim novcem su pokušali sanirati štetu, ali kako su se širile novinske vijesti o krahu, kriza je bila nezaustavljiva. Građani i tvrtke nisu mogli vraćati dugove, propadale su banke i očaj se širio američkom privredom.
Agonija se nastavila i idućih dana, mjeseci, a i godina... Posljedice su osjećali i Europljani jer je izvlačenje kapitala donijeli probleme diljem svijeta.
Tek je 1933. Roosevelt uspio stabilizirati bankovni sustav, a nakon toga je pokrenuo sveobuhvatnu obnovu koja je dobila naziv New Deal (Program je obuhvaćao niz mjera, javnih radova, zakonodavnih promjena, financijsku reformu, kao i brojne projekte za pomoć građanima, posebno poljoprivrednicima i nezaposlenima).
Na razinu s početka rujna 1929. burza u New Yorku će se vratiti tek u studenom 1954. godine.