Famozni članak 238. Poslovnika hrvatskog Sabora koristi se u samo jednu svrhu, priznao je to i prije koju godinu Jandroković koji sad kao predsjednik Sabora dijeli opomene upravo zbog tog članka
Članak 238.: Kako ga zastupnici zlorabe da bi se posvađali
Zastupnik tijekom iznošenja rasprave ne smije: govoriti o temu koja nije predmet rasprave, govoriti bez prethodnog odobrenja predsjedatelja, svojim upadicama ili na drugi način ometati govornika, započeti govoriti o drugoj temi za koju nije dobio riječ ako se javio za povredu Poslovnika, omalovažavati ili vrijeđati predsjedatelja ili druge zastupnike, svojim ponašanjem odstupati od općih pravila ponašanja u Saboru, na drugi način remetiti red na sjednici.
To sve piše u opisu famoznog članka 238. Poslovnika hrvatskog Sabora koji zastupnici koriste samo u jednu svrhu - kako bi se svađali. Ništa drugačije nije bilo ni uoči glasanja za novog državnog odvjetnika Ivana Turudića.
Da netko prvi put u životu gleda prijenos Sabora i vidi sve to citiranje članka 238., lako bi mogao pomisliti da niti jedan drugi članak zastupnici ni ne poznaju. Baš svaki put kad netko digne palicu s povredom poslovnika i citira članak 238. krene kaos.
Paradoksalno, osoba koja citira članak 238. krši skoro svaku od gore opisanih povreda.
Povreda poslovnika najobičnije je neformalno oruđe za repliciranje. Priznao je to i prije koju godinu Gordan Jandroković koji je trenutno predsjednik Sabora koji je rekao: 'To se tek reda radi kaže članak 238., a onda zastupnik replicira drugom, tu gubimo vrijeme i krše se pravila'. Koje su kazne? Opomena, opomena s oduzimanjem riječi i konačno udaljenje sa sjednice.
Koristi se samo za svađu
'Nemamo drugog alata'
Da poslovnik ima dosta elemenata koju bi se trebale promijeniti, misli saborska zastupnica Marina Opačak Bilić.
- Stalno se čuje jer kroz raspravu često nemamo drugog alata pomoću kojeg bismo uzeli riječ nego kroz povredu poslovnika, a članak 238 se najčešće koristi jer propisuje govor izvan teme i vrijeđanje te omalovažavanje zastupnika. Uglavnom predsjedavajući procjeni da nije došlo do vrijeđanja ili omalavažavanja pa uslijedi opomena zbog navodnog kršenja poslovnika.
'Trebalo bi ukinuti ograničen broj replika'
- Naravno da ga zastupnici koriste kao “univerzalni” članak na koji se pozivaju kada žele izreći nešto što i ne pripada kršenju njegovih odredbi i došli smo do toga da čim se spomene članak 238 opomena se dodjeljuje po defoltu. Naime javljanja su ograničena, dakle 3 replike po točki dnevnog reda, pa zastupnici posežu za palicom povrede poslovnika. Ako pitate što napraviti, trebalo bi ukinuti ograničen broj replika, time bi zasigurno i povreda poslovnika bilo manje.
- Također do nedavno su opomene na povredu poslovnika ovisile o načinu vođenja sjednice određenog predsjedavatelja i tumačenjem odnose li se one na jednu točku dnevnog reda ili na cijeli dan, pa smo tako prve dvije godine imali model da je svaki predsjedavajući računao opomene na svoj način dok su posljednjih cca.godinu i pol zauzeli stav da se tri stečene opomene računaju za cijeli dan - rekla nam je Opačak Bilić.