Obavijesti

News

Komentari 43

Cijene stanova opet 'divljaju': Rastu već 45 mjeseci zaredom

Cijene stanova opet 'divljaju': Rastu već 45 mjeseci zaredom
1

Na Njuškalu su najviše poskupjele kuće u Zaprešiću, cijene u Dubrovniku standardno ‘divljaju’, a Dalmacija je puno skuplja od Kvarnera...

Interes za nekretninama sve više raste pa je u rujnu oglasnik Njuškalo zabilježio 10 posto više posjeta kategoriji Nekretnine nego u istome mjesecu prošle godine.

U odnosu na rujan 2017., ove godine su u rujnu stanove i kuće pretraživali 20 posto više. Kako raste broj posjeta kategoriji Nekretnine na Njuškalu, tako rastu i cijene koje prodavatelji traže za stan ili kuću.

Cijene rastu 45 mjeseci

Na oglasniku Njuškalo je 163.000 oglasa u rubrici Nekretnine. Prema njihovu istraživanju, tražene cijene nekretnina koje se nude na prodaju pokazuju godišnji rast od šest posto. Gledamo li pojedinačno, tražene cijene kuća su gotovo četiri posto veće, a stanova 8,5 posto. Na Njuškalu cijene stanova rastu već 45 mjeseci zaredom, a različito poskupljuju ovisno i o lokaciji.

U Zagrebu su poskupjeli 8,5 posto i u rujnu je prosječna tražena cijena kvadrata stana bila 2079 eura. Istodobno, u Splitu su tražene cijene stanova poskupjele za oko pet posto i u rujnu je prosječna cijena kvadrata bila 2866 eura.

Za cijenu kvadrata kuće u Zagrebu ili Rijeci mogu se kupiti tri u Vukovaru ili četiri kvadrata stana koji stoje kao jedan u Zadru. 

Godišnji rast cijena stanova zabilježen je u svim većim hrvatskim gradovima. Tako su u Rijeci i Osijeku cijene više za oko 6,5 posto, dok su u Puli rasle za oko šest posto.

I dalje je uvjerljivo najskuplji hrvatski grad, što se cijena nekretnina tiče, Dubrovnik. Tamo je u rujnu prosječna tražena cijena kvadrata stana bila 3886 eura, što je za dva posto više nego prije godinu dana. Prosječna tražena cijena kvadrata kuće s dvorištem tamo je u prošlome mjesecu iznosila 4724 eura.

Dubrovnik najskuplji

U Dubrovniku i Splitu prosječna cijena koju traže za kvadrat kuće veća je nego za kvadrat stana, dok je u ostalima gradovima kvadrat kuće jeftiniji nego stana.

Cijene nekretnina porasle 10,4 posto: Od nas je gora Mađarska
Cijene nekretnina porasle 10,4 posto: Od nas je gora Mađarska

Najveća razlika je, prema analizi Njuškala, između cijena stanova i kuća u Koprivnici, Krapini i Bjelovaru, gdje je četvorni metar kuće upola jeftiniji nego kvadrat stana. Tako je u Koprivnici kvadrat stana 1144, a kuće 596 eura. U Krapini su stanovi po 976, a kuće 531 euro po četvornome metru, a u Bjelovaru su stanovi 941, a kuće 516 eura. U Zadru je kvadrat stana 667 eura skuplji od četvornog metra kuće, a u Šibeniku je razlika samo 121 euro, stanovi su 1563, a kuće po 1442 eura.

Vukovar najjeftiniji

Pri vrhu godišnjeg porasta traženih cijena stanova su Koprivnica i Karlovac, gdje su stanovi skuplji za 12, odnosno 10 posto. Cijena kuća najviše je porasla u Zaprešiću - 17 posto. U Njuškalu su analizirali cijene nekretnina u 22 grada, a najjeftinije je u Vukovaru - kvadrat stana je 568, a kuće 420 eura.

Stanovi u Zagrebu 29% skuplji nego 2016. godine.

U Zagrebu su cijene stanova u posljednjih 12 mjeseci porasle 8,5 posto te je u rujnu prosječna tražena cijena bila 2079 eura. Gledamo li posljednjih 48 mjeseci, tražene cijene stanova u glavnom gradu porasle su 19 posto, a u odnosu na 2016. za 29 posto, kad je prosječna cijena kvadrata bila 1594 eura.

Vrbik najviše poskupio 

Cijene i njihov rast variraju od kvarta do kvarta. Prosječna tražena cijena kvadrata stana u Maksimiru u rujnu bila je 2141 euro, što je četiri posto više nego lani u rujnu. Na Jarunu su tražene cijene 13 posto veće, na Vrbiku 15 posto, a u Utrini 10 posto. I dalje su stanovi najskuplji u Centru i Donjem gradu, gdje prodavači traže više od 2500 eura za četvorni metar. Manje od 2000 eura traže u rubnim dijelovima grada, poput Španskog i Malešnice, ali i u Rudešu i Savici te u novozagrebačkim naseljima Utrini, Zapruđu i Sigetu. Sad su najjeftinije Gajnice, a lani je Siget od njih bio 50 eura jeftiniji. Svugdje je sad skuplje nego lani osim u Šestinama, gdje je pet eura jeftinije i za kvadrat traže 1814 eura.

Kvadrat stana na Knežiji skuplji je 320, a u Vrbiku i Malešnici više od 260 eura.

- Jedan od razloga porasta cijena nekretnina su subvencije države za njihovu kupnju. U kratkom periodu puno ljudi ih želi kupiti i velika je potražnja pa cijene porastu. No nakon što taj period prođe, cijene ne spuštaju - rekao je Boro Vujović, dopredsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.

  • 15% poskupjeli su stanovi u Vrbiku u 12 mjeseci, kvadrat je 2146 eura
  • 8,5% skuplji su stanovi u Zagrebu nego lani, kad je kvadrat bio 1917 eura
  • 19% su veće prosječne cijene stanova u Zagrebu nego 2017., bio je 1744 eura
  • 29% je sad skuplji kvadrat stana nego 2016., kad je stajao 1617 eura

Stanovi i za najam

Dodao je da su subvencije države imale smisla 2011., kad je tržište nekretninama bilo mrtvo.

- Tim subvencijama nisu zadržali mlade ljude u Hrvatskoj, a niti omogućili kupnju stanova onima koji nisu kreditno sposobni - rekao je Boro Vujović i dodao da subvencije nisu jedini razlog poskupljenja nekretnina.

- Velika je potražnja i zbog turizma, niskih kamata na stambene kredite koja je manja od tri posto te malih kamata na štednju - pojasnio je Boro Vujović.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 43
Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'
PORUKA IZ BRUXELLESA

Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'

Visoki NATO-ov admiral pozvao je u ponedjeljak poslovne ljude da pripreme "ratni scenarij" i prilagode svoju proizvodnju i distribuciju kako bi bili što manje izloženi ucjenama Rusije i Kine
Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'
DETALJI UŽASA

Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'

Amara Softića (34) iz BiH ubojica Jura U. (23) napao je zbog BMW-a. U međuvremenu su ga priveli zbog krađe i napada na ženu na koju je s krivotvorenim papirima prepisao auto
Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja
NEVJEROJATNI DETALJI

Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja

Godišnje odlazi više od 50 milijuna eura za kupnju bolničkih uređaja mimo planiranirane nabave. Ministar sam odlučuje što će odobriti bez kontrole. Sporna tri mikroskopa nisu jedini koji su kupljeni na spornim natječajima