Velimir Čerić kriv je jer je bez nazočnosti osobe o kojoj se druga trebala brinuti solemnizirao Ugovor o doživotnom uzdržavanju i aneks ugovora te je nasljednik oštećen za 972.000 kuna
Čeru iz Azrine pjesme "Pametni i knjiški ljudi" nepravomoćno su osudili na dvije godine zatvora
Umirovljeni javni bilježnik Velimir Čerić (73), kojeg je Branimir Johnny Štulić iz Azre opjevao u pjesmi 'Pametni i knjiški ljudi', nepravomoćno je na Županijskom sudu u Zagrebu osuđen na dvije godine zatvora zbog zlouporabe položaja i ovlasti. Čerić nije došao na objavu presude.
Terete ga da je od 16. do 18. rujna 2014. kao javni bilježnik solemnizirao Ugovor o doživotnom uzdržavanju i aneks ugovora između Hrvoja Begića kao davatelja uzdržavanja i Ivana Antolića po čijoj bi smrti Begić stekao pravo prijenosa vlasništva imovine, a bez sudjelovanja Antolića u postupcima solemnizacije ugovora. U njih je neistinito proizlazilo da ih je zaključio Antolić.
Optužen i za prevaru i pranje novca
Ugovore je ovjerio svojim potpisom i pečatom i time Begiću pribavio nepripadnu korist u vidu prijenosa prava vlasništva imovine nakon smrti Ivana Antolića čime je Marjan Antolić oštećen za 10.000 dionica Zagrebačke banke vrijedne 600.000 kuna te za novac na računima Ivana Antolića u HPB-u. Sveukupno je riječ o 972.356 kuna. Čerić mora platiti 9000 kuna sudskih troškova.
Ovo nije jedini sudsku postupak što se vodi protiv Velimira Čerića zvanog Čera. Optužen je i da si je zadržao višemilijunski iznos koji je, temeljem sklopljenog ugovora, u većem omjeru pripadao njegovim klijentima nakon što je prodana njihova nekretnina u Jurišićevoj 6 u Zagrebu. Nakon što je u tužiteljstvo pristigla kaznena prijava koju je u ime bivših vlasnika nekretnine podnijela odvjetnica Gabrijela Banić Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu je u ožujku protiv Čerića i još tri njemu bliske osobe podignulo optužnicu zbog prevare i pranja novca. Neslužbeno doznajemo kako optužnica još nije potvrđena.
- Čerića terete, objavio je u ožujku Jutarnji list, da je od 6. studenog 2017. do 17. kolovoza 2018. u Zagrebu, a s ciljem da se znatno nepripadno materijalno okoristi, oštećenicima lažno predočavao da zastupa njihove interese u postupku povratka nekretnine sukladno posebnom zakonu, čemu su oštećenici povjerovali i dali mu potrebne punomoći.
Potom je radi zastupanja u tom postupku angažirao odvjetnika kojemu je neistinito predočio kako će mu na kraju postupka isplatiti trošak zastupanja, iako nije imao stvarnu namjeru ispuniti dana obećanja.
Nakon što je angažirani odvjetnik uspio u postupku Čerić je uvjerio oštećenike, a jedna od njih je u međuvremenu preminula, da ga opunomoće radi prodaje njihovog suvlasničkog dijela nekretnine. Pa je tako 6. studenog 2017. sklopio ugovor o kupoprodaji te nekretnine s trgovačkim društvom i potpisao potvrdu o primitku kupoprodajne cijene, a to je trgovačko društvo na račun Čerića na ime kupoprodajne cijene za tu nekretninu, isplatilo oko 14 milijuna kuna koje je, navodi se u optužnici, zadržao za sebe.
Zagrebačko Općinsko državno odvjetništvo tereti Čerića, 63-godišnjakinju te dvoje 25-godišnjaka da su od 2017. do 2020. "raspolagali novcem prikazujući da je stečen na zakonit način" iako bili svjesni da je 14 milijuna kuna Čerić pribavio činjenjem kaznenog djela.
- Čerića se tereti da je dio novaca, u dva navrata, na ime pozajmice uplatio na račun drugookrivljene 63-godišnjakinje nakon čega je 25-godišnjakinja sklopila ugovor o kupoprodaji nekretnine za koju je kupoprodajnu cijenu isplatila upravo starija optuženica. Nadalje, 25-godišnjakinja je sklopila ugovor o darovanju te iste nekretnine, a u međuvremenu je 63-godišnjakinja kupila još jednu nekretninu, a 25-godišnjak je, pak, sklopio dvije police životnog osiguranja.
Čerić i njegova partnerica su, navodi tužiteljstvo, na račun jedne osobe u više navrata uplatili znatnije novčane iznose kojoj je ujedno Čerić i posudio novac za kupnju nekretnine u inozemstvu.
Kad je prije tri godine u Državno odvjetništvo stigla kaznena prijava oštećenih Čerić je za Jutarnji list rekao da je tog dana, kad mu je sjeo novac, "odlučio da im ga neće isplatiti već da će ga zadržati na računu dok ga ne tuže kako bi sud odlučio koliko kome zapravo pripada jer da prema njemu nisu bili korektni".
No, oštećeni tvrde da je Čerić itekako dobro znao kako se taj novac trebao raspodijeliti jer da su početkom 2000-ih potpisali sporazume prema kojem je njemu trebalo pripasti 20 posto od kupoprodajne cijene poslije okončanja povrata imovine i prodaje.