Smatra se i da su psi iz Černobila razvili sličnu 'sposobnost', ali na njima nisu provedena ovakva istraživanja...
Černobilski vukovi-mutanti su otporni na rak. Struka se nada da bi to moglo pomoći ljudima
Vukovi mutanti koji žive u okolici Černobila razvili su genom otporan raku koji bi mogao biti ključ u pronalasku lijeka za ovu opaku bolest kod ljudi, prenosi NY Post rezultate novog istraživanja.
Od katastrofe u Černobilu prošlo je 38 godina, ljudi su odavno napustili područje i životinje su preuzele kontrolu. A čopori vukova, čini se, postali su otporni na radijaciju...
Cara Love, biologinja s Princetona, proučavala je ove vukove godinama te je svoje rezultate podijelila na simpoziju u Washingtonu u siječnju 2024.
Tamo 2014. Love je s kolegama otputovala u zonu Černobil te su vukovima stavili GPS ogrlice koje mjere i radijaciju. Uzeli su i uzorke krvi od životinja kako bi vidjeli kako na njih utječe radijacija.
- S ovim posebnim ogrlicama možemo u stvarnom vremenu pratiti gdje su vukovi i kolikoj su radijaciji izloženi - veli Love.
Otkrili su kako su vukovi dnevno izloženi šest puta većoj radijaciji od razine koja je sigurna za ljude.
- Imunološki sustav ovih vukova izgleda drugačije od onih običnih vukova. Slično kao imuno-sustav oboljelih od raka koji prolaze tretman radijacijom - naglašavaju stručnjaci.
- Određeni dijelovi vučjeg genoma su, čini se, otporni na povećanu opasnost od raka - stoji u istraživanju Love i kolega.
Smatra se i da su psi iz Černobila razvili sličnu 'sposobnost', ali na njima nisu provedena ovakva istraživanja.
Nažalost, iako se čini kako je ova ekipa s Princetona na tragu nečeg velikog, prvo zbog pandemije covida, a onda i rata u Ukrajini, ne mogu se vratiti u zonu Černobila i nastaviti svoje istraživanje...