Grad Čazma objavio je da je otkupio lokaciju nekadašnje srednjovjekovne utvrde Gumnik, koja je u međuvremenu bila privatni posjed, te da tamo planiraju arheološka istraživanja i rekonstruiranje nekadašnjeg izgleda
Čazma: Na Gumniku arheološka istraživanja i rekonstruiranje nekadašnjeg izgleda utvrde
Očuvanje kulturne baštine i promicanje povijesnih priča često doprinosi razvoju turizma, što može pozitivno utjecati na lokalno gospodarstvo, navode iz tog Grada. Čazma ima nekoliko značajnih arheoloških lokaliteta koji svjedoče o njegovoj bogatoj povijesti, a jedan od njih nalazi se u današnjem Bosiljevu, pod nazivom Gumnik.
Lokalitet je to na kojem se, prema interpretaciji pisanih povijesnih izvora, nalazila značajna srednjovjekovna utvrda zagrebačkih biskupa, ujedno mjesto komunikacije između dvaju srednjovjekovnih posjeda zagrebačkih biskupa, ivanićkog i čazmanskog.
Dosad provedena istraživanja pokazuju da se radilo o nizinskom utvrđenju smještenom na utoku Glogovnice u (Staru) Česmu koje s juga i istoka čine prirodnu barijeru, dok se na sjevernoj i zapadnoj strani lokaliteta prepoznaje širi opkop.
Središnji dio lokaliteta čini ovalni plato. Pregledom terena u razdoblju od 1979. do 1987. (Zavičajni muzej Čazma) utvrđeni su pokretni nalazi koji odgovaraju brončanodobnom i srednjovjekovnom periodu.
Iako lokalitet nije bio arheološki istraživan, Gradski muzej Čazma danas, u okviru Prapovijesne i Srednjovjekovne arheološke zbirke, posjeduje ukupno 83 pokretna nalaza s lokaliteta Gumnik.
Tipologija prapovijesnih nalaza (fragmenti keramičkih posuda) ukazuje na ljudsku prisutnost u periodu brončanog doba (2000. - 600. pr. Kr.), dok tipologija nalaza iz srednjovjekovnog razdoblja (fragmenti keramičkih posuda, topovske kugle, željezni klinovi) daje naslutiti intenzivan život utvrđenja u tom periodu, iščitavajući njegovu stambenu i obrambenu funkciju.
Utvrda Gumnik bila je riječna utvrda te je imala važnu ulogu i tijekom osmanskih prodora.