Trebao sam odmah dolje, nisam otišao, bio sam šokiran, ja sam završio Pomorski fakultet i to mi je dosta sve skupa bilo stresno, prolazim vrlo stresno razdoblje i da mogu nešto promijeniti bih promijenio, otišao bih dolje”, rekao je Butković
Butković o 'Lastovu': Napravio sam ljudsku i političku grešku, razmišljao sam o svojoj ostavci
Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković poručio je u četvrtak da ne želi ništa prikrivati o stanju u Jadroliniji i sigurnosti trajektnog prometa te priznao pogrešku jer nakon tragičnog slučaja pogibije tri pomorca na Malom Lošinju nije odmah otišao na mjesto nesreće.
"Napravio sam pogrešku ljudsku i političku, trebao sam odmah dolje, nisam otišao, bio sam šokiran, ja sam završio Pomorski fakultet i to mi je dosta sve skupa bilo stresno, prolazim vrlo stresno razdoblje i da mogu nešto promijeniti bih promijenio, otišao bih dolje”, rekao je Butković na sjednici saborskog Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu o stanju u Jadroliniji.
Dodao je kako prvo nije imao informacija, da ga je sve skupa zateklo i da je smatrao da odgovore treba dati uprava tvrtke, pa je zato na mjesto nesreće otišao predsjednik Uprave Jadrolinije.
"Ništa se nije prikrivalo, ne želim da se išta prikriva, želim da se sazna istina o tom događaju. Jedan od razloga zašto nisam dao ostavku, i o tome sam razmišljao i razmišljam, je to da želim da se sazna i vidi što se dogodilo”, poručio je Butković odgovarajući na pitanje Ivice Bakse (NSP).
Još jednom je izrazio sućut obiteljima poginulih pomoraca te ponovio kako se takva tragedija nije dogodila u 77 godina Jadrolinije.
"Dok istraga traje ne može se govoriti o odgovornosti bilo koga”, rekao je.
Jadrolinija je strateška tvrtka od posebnog interesa za Hrvatsku i sa svojih 57 brodova i 38 linija predstavlja stup putničkog linijskog prijevoza, godišnje preveze 12 milijuna putnika i 3,5 milijuna vozila, naglasio je ministar.
Istaknuo je kako se iz godine u godinu povećavaju izdvajanja za Jadroliniju, te da Vlada vodi politiku da se standard usluga i sigurnost poboljšaju.
Napomenuo je i da treba biti oprezan kod izjava o Jadroliniji kako se ne bi ugrozilo njezino poslovanje pojasnivši da su brodari iz drugih država jako zainteresirani da zauzmu na nekim linijama mjesto Jadrolinije. "Provode se međunarodni natječaji i u tom smislu trebamo biti oprezni da ne napravimo nešto i pomognemo nekom drugom, a na štetu Jadrolinije”, rekao je.
Saborski Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu raspravlja o stanju u Jadroliniji na prijedlog oporbenih zastupnika iz redova Nezavisne platforme Sjever, SDP-a, te IDS-a, a povod je nekoliko incidenata koji su se dogodili u toj tvrtki te tragični događaj na Malom Lošinju u kojem su zbog pada rampe na trajektu Lastovo smrtno stradala tri pomorca.
Predsjednik Odbora Stipo Mlinarić (DP) istaknuo je važnost sigurnog pomorskog prijevoza i predložio održavanje tematske sjednice nakon što istraga bude gotova. "Prema dobivenim informacijama agencija za istraživanje nesreća poduzima sve napore da rok od 12 mjeseci koji inače imaju za dovršetak istrage i izradu završnog izvješća skrate. Istaknuli su i da sve radnje povezane s nesrećom broda Lastovo provode prioritetno i temeljito", rekao je.
Potpredsjednica Odbora Ivana Marković (SDP), navodeći kronologiju incidenata u Jadroliniji, ostavku predsjednika Nadzornog odbora zbog neslaganja s politikom kompanije, kao i javnu nabavu brodova za koju tvrdi da je netransparentna, naglasila je kako je sigurnost pomorskog prometa od ključnog značaja za otočane.
"Otočani nemaju policijske glisere, nemaju ni glisere za hitan prijevoz budući da je onaj kupljeni konstantno pokvaran. Mi se vozimo trajektima, nama trajekti trebaju i o njima ovisimo te želimo da budu sigurni i da se putnici, turisti i otočani na njima osjećaju sigurno, što sada nije situacija", poručila je Marković.