Miro Bulj izvikivao je Za dom spremni u saborskoj raspravi, pravdajući se da time slavi Domovinski rat i hrvatske branitelje. To je posljedica onog Plenkovićeva lošeg i opasnog kompromisa s "dvostrukim konotacijama".
Buljev ZDS u Hrvatskom saboru. Umjesto da se problem ustaštva riješi, očito je postao još gori
Famozne "dvostruke konotacije" pozdrava "Za dom spremni" dobile su jučer svoje tragikomično oživotvorenje u Hrvatskom saboru.
Miro Bulj iskoristio je upaljene kamere i nabrijanu raspravu o novčanom kažnjavanju zbog korištenja ustaških i drugih simbola da nekoliko puta u Sabornici ispali "Za dom spremni".
"Hrvatskim braniteljima onemogućujete njihov legitiman pozdrav, ja ga ponavljam, 'Za dom spremni'", prkosno je jučer poručio Miro Bulj, pravdajući se kako je govorio "isključivo o Domovinskom ratu".
Nakon toga (zbog toga?), predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković izrekao mu je četvrtu opomenu i izbacio iz Sabornice, što je dovelo do općeg kaosa, dernjave i svađe.
I naravno, obilate političke samopromocije.
Dvostruko zlo
Ustaški pozdrav tako ne samo da je ponovno povezan s Domovinskim ratom, već je uredno korišten u saborskoj raspravi, a da je opet ostalo visjeti u zraku pitanje može li se koristiti u skladu s "dvostrukim konotacijama".
To je, naime, posljedica Plenkovićeva kompromisa s crnokošuljaškom desnicom kad je patentirao one notorne "dvostruke konotacije" ustaškog pozdrava koje se, eto, mogu koristiti u kontekstu Domovinskog rata, na HOS-ovim komemoracijama i na amblemima braniteljske udruge.
Ili možda ipak ne mogu?
Ustaštvo, eto, nije ustaštvo kad se koristi u kontekstu Domovinskog rata i kad se povezuje s udrugom koja se nadahnjuje ustaškim nasljeđem. Pa je to onda jučer testirao i Miro Bulj.
Dvosmislen način?
Gordan Jandroković objasnio je kako "Bulj nije govorio o Domovinskom ratu, nego je ZDS upotrijebio na dvosmislen način". Kako je to drugačije od "dvostrukih konotacija"?
Miro Bulj na svom je primjeru demonstrirao primjenu zakona kojima se kazna za izvikivanje ustaškog pozdrava diže čak na 4000 eura. Kako će se te sankcije primjenjivati na onima koji sporni pozdrav izvikuju u kontekstu Domovinskog rata, pa makar i taj kontekst bio naglašeno ustaški?
Miro Bulj kaže da je slavio tim pozdravom Domovinski rat. Zar će se kažnjavati spominjanje Domovinskog rata?
Plenkovićev kaos
To je kaos koji je zakuhao Andrej Plenković sa svojim kompromisima, konformizmom i "dvostrukim konotacijama". Ne samo da je ostavio prostor za isticanje ustaških simbola, već je omogućio da se taj pozdrav legitimira kao simbol Domovinskog rata.
I bivše vladajuće garniture proteklih par desetljeća ignorirale su i zataškavale taj problem (naročito Milanovićeva vlada), ali Plenković je otišao korak dalje u legitimizaciji ustaškog pozdrava u kontekstu Domovinskog rata, a ne samo NDH.
I sama hitna procedura u izglasavanju novog Zakona o prekršajima najnoviji je politički manevar premijera Plenkovića koji se žuri s usvajanjem strožih novčanih kazni kako ne bi na ovogodišnju komemoraciju u Jasenovac došao praznih ruku. I to nakon što je odbio zahtjeve antifašističkih i manjinskih udruga da se ustaški pozdrav proglasi kaznenim djelom.
Kompromis na kompromis
Taj kompromis naslonio se na kompromis o "dvostrukim konotacijama", što nije samo dovelo do jučerašnjeg kaosa u Saboru, već je produbilo kaos u društvu, u pravosuđu i policiji, oko toga što ustaški pozdrav zapravo znači, čiji je simbol i zašto se Domovinski rat povezuje s ustaškim nasljeđem.
To se vidjelo i u saborskoj raspravi.
Milorad Pupovac upozorio je da je izvikivanje zločinačkog pozdrava "Za dom spremni" u Hrvatskom saboru "teška uvreda i poziv na mržnju i nasilje", na što ga je Željko Sačić optužio da "vrijeđa branitelje", a Davorko Vidović upozorio da se "najveći dio branitelja nikada nije identificirao s tim pozdravom, jer su se borili za slobodnu Hrvatsku, a ne za ustašku tvorevinu".
To je živo blato koje je Plenković dodatno natopio svojim kompromisima.
Problem eskalira
Ustaše se povezuju s Domovinskim ratom, a sada traže i utočište pod krinkom Domovinskog rata. Kritika ustaštva proglašava se napadom na Domovinski rat i branitelje, a ustaški pozdrav dobio je čak i snažniju legitimaciju nego ikada prije.
Pa su ga saborski zastupnici počeli uredno izvikivati u Hrvatskom saboru.
I umjesto da se tome napokon stane na kraj, pa i ovim novim izmjenama zakona, čini se da problem samo eskalira. Unatoč Buljevu izbacivanju iz Sabornice.
Koji je iskoristio priliku da ispuca ustaški pozdrav prije nego što će ga on koštati četiri tisuće eura.