Bugarski poljoprivrednici su se digli na noge i blokirali prometnice početkom tjedna, tražeći zabranu uvoza pšenice, kukuruza, suncokretovih sjemenki iz Ukrajine u strahu od niskih cijena uvoza
Bugarska nakon prosvjeda privremeno obustavila uvoz sjemenki suncokreta iz Ukrajine
Bugarska vlada pristala je privremeno obustaviti uvoz sjemenki suncokreta iz Ukrajine, nakon prosvjeda poljoprivrednika, rekao je u srijedu premijer Nikolai Denkov, obećavši potporu domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji.
Prošli četvrtak Bugarska je ukinula zabranu uvoza ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda, priklonivši se argumentu o snižavanju cijena i istupivši iz skupine zemalja EU-a koje su je odlučile jednostrano produljiti kako bi zaštitile domaću poljoprivrednu proizvodnju.
Ukidanje zabrane neće ugroziti konkurentnost bugarskih poljoprivrednika, stajalo je u odluci.
Poljoprivrednici su se pak digli na noge i blokirali prometnice početkom tjedna, tražeći zabranu uvoza pšenice, kukuruza, suncokretovih sjemenki iz Ukrajine u strahu od niskih cijena uvoza.
Vlada je nakon prosvjeda ipak pristala privremeno obustaviti uvoz sjemenki suncokkreta, prema riječima premijera Denkova.
Ilija Prodanov, predstavnik prosvjednika, potvrdio je u srijedu na televiziji bTV da su prethodne večeri s vladom postigli dogovor.
Uvoz sjemenki suncokreta bit će obustavljen dok Bugarska i Ukrajina ne dogovore kvote.
Europska komisija ukinula je prošli petak privremenu zabranu izvoza ukrajinske pšenice, kukuruza, uljane repice i sjemenki suncokreta na tržište EU-a, a Ukrajina je pristala u roku od 30 dana uvesti mjere, poput sustava izvoznih dozvola, kako bi se izbjegao nagli skok isporuka.
Do 16. rujna ukrajinske vlasti trebale su uvesti mjere kontrole izvoza, a do kraja radnog dana u ponedjeljak i "akcijski plan".
U utorak Kijev je odobrio uvođenje dozvola za izvoz skupine poljoprivrednih proizvoda u pet susjednih zemalja u EU, objavilo je ministarstvo poljoprivrede, poručivši da će ih izdavati tek nakon dogovora s uvoznicima.
Kijev će popis i količinu proizvoda dogovarati sa zemljama-uvoznicama, koje će odlučiti jesu li spremne prihvatiti tu robu, u kojim količinama i u kojem roku, stoji u priopćenju.
- Tek ćemo tada našim kompanijama izdavati dozvole za izvoz određenih proizvoda. Ukrajina kontrolira svoj izvoz i koordinira ga sa zemljama primateljicama- dodaje se u priopćenju.
Dogovor Bugarske i Ukrajine morat će pričekati do planiranog sastanka Europske komisije i Ukrajine o trgovini poljoprivrednim proizvodima.
Kijev je pak početkom tjedna najavio tužbu protiv Poljske, Slovačke i Mađarske zbog jednostrane zabrane uvoza, a glasnogovornik Svjetske trgovinske organizacije (WTO) potvrdio je da im je Ukrajina podnijela žalbu i time napravila prvi korak u postupku trgovinskog spora.