Dosad je zaraženo oko 12 tisuća ljudi. Zaraze virusom potvrđene su u 20 zemalja svijeta. Prvi slučajevi jučer su potvrđeni i u Italiji, Velikoj Britaniji, Španjolskoj, Rusiji i Švedskoj...
Broj oboljelih od koronavirusa u svijetu narastao na 12 tisuća
Zbog povećanog interesa javnosti i medija, Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo svakoga dana u 15 sati na svojim mrežnim stranicama objavljuje najnovija saznanja u vezi koronavirusa.
POGLEDAJTE VIDEO:
Informacije o novom koronavirusu na dan 01. 02. 2020.
Trenutni broj laboratorijski potvrđenih oboljelih od nCoV u svijetu (izvor ECDC):11 955
Trenutni broj umrlih od nCoV u svijetu (izvor ECDC): 259
Trenutni broj oboljelih u Europskoj uniji (izvor ECDC): 22
Trenutni broj oboljelih u Hrvatskoj: 0
Zemljopisnu raspodjelu potvrđenih slučajeva po danima i globalno i po zemljama možete naći na stranicama ECC-a koje se svakodnevno ažuriraju na ovoj poveznici.
Novosti vezane uz koronavirus i preporuke vodećih svjetskih zdravstvenih organizacija: Očekuje se promjena kriterija Svjetske zdravstvene organizacije za postavljanje sumnje na bolest uzrokovanu novim koronavirusom.
Europski centar za sprečavanje i suzbijanje bolesti (ECDC) je jučer objavio promijenjenu definiciju bolesti i kriterije za postavljanje sumnje na bolest, kojima se trebaju koristiti u postupanju zemlje Europske unije i u skladu s tom definiciijom će do ponedjeljka biti revidirane upute koje objavljujemo i šaljemo na teren.
Svjetska zdravstvena organizacija i dalje ne preporučuje ograničenja u međunarodnom prometu ljudi i robe.
- S obzirom na to da dobivamo upite o riziku od zaražavanja novim koronavirusom putem poštanskih pošiljki iz Kine, ovdje prenosimo naš odgovor: Smatramo na temelju dostupnih podataka da je rizik od prijenosa novog koronavirusa na ljude putem poštanskih pošiljki zanemariv. Naime, prijenos novog koronavirusa putem poštanskih pošiljki nije još nigdje zabilježen. Iako nisu u potpunosti razjašnjeni putevi prijenosa ovog novog virusa, svi dostupni podaci upućuju na to da je za prijenos s čovjeka na čovjeka potreban bliski kontakt poput obiteljskog kontakta (njegovanje oboljeloga) ili manipuliranje s bolesnikom u zdravstvenoj ustanovi - napisali su na službenim stranicama HZJZ-a.