Obavijesti

News

Komentari 4

Brnjac: 'Ulazak u eurozonu i Schengen je nešto najbolje što se Hrvatskoj moglo dogoditi...'

Brnjac: 'Ulazak u eurozonu i Schengen je nešto najbolje što se Hrvatskoj moglo dogoditi...'

Ministrica kaže i kako se nada da će se od posljedica pandemije uskoro oporaviti i sektor zračnog prijevoza te da nema informacije o tome hoće li biti otkazane još neke linije, uz onih 55 koje već jesu

Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac kazala je u razgovoru za N1 da je Hrvatska u ovogodišnjoj sezoni dosada prešla 23 milijuna noćenja te se tako bliži brojkama iz rekordne pretpandemijske 2019. godine u turizmu.

- Bližimo se šest milijuna dolazaka, prešli smo 90 posto one rekordne 2019. u većem broju dolaze turisti iz Njemačke, Češke, Slovenije… Isti je broj domaćih turista kao i 2019. - kazala je.

Birokracija spava ljetni san: Za svoje radnike dozvole čekamo četiri mjeseca, proći će sezona!
Birokracija spava ljetni san: Za svoje radnike dozvole čekamo četiri mjeseca, proći će sezona!

- Podaci fiskalizacije su 20 posto bolji nego što su bili 2019. godine - kazala je ministrica. 

Dodala je da brojke mnogo znače, ali da Hrvatska treba razvijati cjelogodišnji turizam jer za to ima potencijala. Radi se na diverzifikaciji turističke ponude i približavanju kontinentalnih dijelova Hrvatske turistima, kaže ministrica.

Ministrica je dodala i da, bez kvalitete, podizanje cijena ne znači ništa te da naglasak treba biti na kvaliteti i razvijanju kvalitetnih turističkih proizvoda.

- Kvaliteta je važnija - kazala je ministrica govoreći o projektima u turizmu i otkriva kako novi natječaju za sufinanciranje projekata neće ići po principu “najbrži prst”. Govoreći o dodjeli sredstava od oko dva milijarde kuna za sufinanciranje projekata, ministrica je rekla da su vodili računa "o apsolutno svemu".

Upravljanje turizmom

Ministrica Brnjac otkrila je da će Ministarstvo izraditi aplikaciju za upravljanje turističkim tokovima u koju će biti uključene i turističke zajednice. Preko njih će se moći pratiti koliko turista može ući u staru gradsku jezgru, otkrila je.

- Mi moramo upravljati razvojem turizma tako da čuvamo svoje naslijeđe, ono što imamo. Mi moramo voditi računa o ravnomjernom razvoju svih dijelova Hrvatske i staviti u središte lokalnu zajednicu - kazala je ministrica.

Nova sredstva država će osigurati i za male poduzetnike, obiteljske hotele i slično jer, kako kaže ministrica, u tome je budućnost.

- Mora se promijeniti svijest ljudi, mi moramo razmišljati o ekologiji, o tome što se događa u našem okolišu. Kroz NPOO izračunat ćemo kapacitete i dati to na raspolaganje svima - rekla je.

Održivi turizam

Hrvatska ima dobre priče, samo mora voditi računa o dugoročnoj strategiji održivog turizma, rekla je ministrica Brnjac. Istaknula je kako bi bila najsretnija da je to krenulo prije 10 godina, ali kako nikad nije kasno i kako sada imamo alate i financijske instrumente da to učinimo.

Otkrila je i je li država spremna na oštre rezove, ako bude potrebe za njima.

- Vodit ćemo pravednu ekonomsku politiku, da se zna točno gdje se što radi. Sve platforme će biti uvezane s Poreznom upravom na razini EU-a, što dosad nije postojalo. Na taj način će se imati kontrola nad cijelim sustavom - rekla je.

Novi zakon

Novi zakon će na snagu stupiti 2023. kaže ministrica i njime će se konačno razlikovati oni koji iznajmljuju apartmane od onih koji žive u domaćinstvu i to ne rade. Ovi koji iznajmljuju po 10 apartmana plaćat će i više poreza.

- Nama treba više hotelskog smještaja i prema istraživanju Europske putničke komisije, najviše turista nam se odlučuje za hotel, ali i apartmane. Ne treba bježati od toga, Hrvatska je po tome i poznata - kazala je Brnjac.

Posljedice pandemije

Ministrica kaže i kako se nada da će se od posljedica pandemije uskoro oporaviti i sektor zračnog prijevoza te da nema informacije o tome hoće li biti otkazane još neke linije, uz onih 55 koje već jesu.

Na pitanje što je s koronavirusom i hoće li on i dalje utjecati na naš život, ali i sezonu, ministrica kaže da se karte još uvijek prate, ali da Hrvatska nije u tamnocrvenoj zoni i da cijeli turističi sektor zna da se mora pridržavati mjera.

- Cjepivo je tu, cijepiti se može, ali to je na pojedincu. Mi imamo i testove, osigurali smo testove kao i prošle godine. Pripremljeni smo, zasad nema problema, nadamo se da će tako i ostati - kazala je.

Uvođenje eura i Schengen

Brnjac kaže kako je “ulazak u eurozonu i Schengen nešto najbolje što se Hrvatskoj moglo dogoditi”.

- To će nam biti dobar poticaj za daljnji razvoj turizma. Dodatno će se olakšati putovanja, ne moramo ni govoriti kakav je to poticaj razvoju turizma, kad vi ne morate čekati na granicama - govori.

Što se tiče konverzije cijena u euro i onih koji bi mogli pokušati loviti u mutnom, ministrica kaže kako se mora voditi računa o povećanju cijena.

- Ako nemate kvalitetu koja prati rast cijene, vi gubite turiste. Možda ćete kratko imati neki prihod, ali to se brzo pročuje i vi brzo gubite. Usmena predaja je jedna od najbitnihih preporuka gdje putovati - zaključila je ministrica Brnjac.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 4
Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'
PORUKA IZ BRUXELLESA

Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'

Visoki NATO-ov admiral pozvao je u ponedjeljak poslovne ljude da pripreme "ratni scenarij" i prilagode svoju proizvodnju i distribuciju kako bi bili što manje izloženi ucjenama Rusije i Kine
Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'
DETALJI UŽASA

Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'

Amara Softića (34) iz BiH ubojica Jura U. (23) napao je zbog BMW-a. U međuvremenu su ga priveli zbog krađe i napada na ženu na koju je s krivotvorenim papirima prepisao auto
Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja
NEVJEROJATNI DETALJI

Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja

Godišnje odlazi više od 50 milijuna eura za kupnju bolničkih uređaja mimo planiranirane nabave. Ministar sam odlučuje što će odobriti bez kontrole. Sporna tri mikroskopa nisu jedini koji su kupljeni na spornim natječajima