Zastupnici Odbora za europski nadzor doveli su u pitanje napredak u borbi protiv korupcije, sukoba interesa i organiziranog kriminala, ali suradnju s Haškim sudom
Britanci će blokirati Hrvatsku? Josipović tvrdi da to nije istina
Britanski zastupnici, ako je suditi prema nedavnoj raspravi u Donjem domu, itekako su skeptični kada je u pitanju spremnost Hrvatske za članstvo u Europskoj uniji.
Ne vjeruju da je suđenje Ivi Sanaderu dokaz da je u Hrvatskoj postignut napredak u borbi protiv korupcije, a ni izjava glavnog tužitelja Sergea Brammertza da Hrvatska surađuje sa sudom u Haagu im ne djeluje uvjerljivo.
Pričekati će s ratifikacijom?
Zato planiraju pričekati s ratifikacijom hrvatskog pristupnog ugovora s EU te predlažu produženje monitoringa čak i nakon stupanja Hrvatske u članstvo, donosi Večernji list.
U zapisniku s rasprave Odbora za europski nadzor mogu se naći i zanimljive rečenice kao što je, primjerice, poveznica između suđenja Ivi Sanaderu i bivšoj ukrajinskoj premijerki Juliji Timošenko.
- Vezano uz optužnicu protiv bivšeg hrvatskog premijera zbog korupcije primijetili smo da to ne znači nužno postizanje napretka (usporediti s razvojem događaja slične prirode u Ukrajini) - stoji u zapisniku, u kojem je potom u pitanje dovedena i suradnja Hrvatske s Haškim sudom.
Ministar za Europu: Ne znači da je suradnja potpuna
- Britanski ministar za Europu, David Lidington piše da Hrvatska nastavlja u potpunosti surađivati s ICTY-jem. Oznaka da je hrvatska suradnja s Haškim sudom 'pozitivna' ne znači i da je potpuna. Primjerice, nije objašnjeno značenje činjenice da je ICTY odbio zahtjev Hrvatske za dodjeljivanjem statusa “prijatelja suda” u žalbenom postupku u slučaju Gotovina i Markač...
- Sve to, kao i daljnji nedostatak napretka u otkrivanju nestalih vojnih dokumenata (misli se na topničke dnevnike, op.a.), navodi na zaključak da nije postignuta ‘puna suradnja’, kako ju je definirao ministar - piše u zaključcima.
Britanski zastupnici su se osvrnuli i na sporo hrvatsko pravosuđe, te ističu da je ispred Hrvatske još dug put prije nego što Hrvatska ostvari učinkovit i djelotvoran pravni sustav.
- U Hrvatskoj još nije postignuto stanje u kojem postoji nezavisno sudstvo sposobno za otkrivanje i kažnjavanje sukoba interesa, korupcije i organiziranog kriminala. Upitno je hoće li to biti postignuto do pristupanja, pa se monitoring nakon pristupanja trenutačno čini jedinom preostalom opcijom za EU”, navode britanski parlamentarci koji sjede u Odboru za europski nadzor u izvješću.
Josipović: Moramo ispuniti dane zadaće
Na izvještaj se za Dnevnik HTV-a osvrnuo predsjednik Ivo Josipović, koji pak tvrdi da Britanija podržava ulazak Hrvatske u EU te da ne trebamo promovirati one koji misle drugačije.
- Naš ulazak u EU je neupitan te moramo ispuniti zadaće koje su pred nama - rekao je Josipović.
Pusić: Britanija nas podupire
Ministrica vanjskih poslova za Hrvatski radio rekla je kako Velika Britanija posve podupire Hrvatsko članstvo u EU, što joj je potvrdio i nedavni posjet toj zemlji. Nove špekulacije tumači kao dio unutarnjopolitičkih nadmetanja u Britaniji.