Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) nedavno je objavila da je indijska inačica novog koronavirusa zaraznija i zato predstavlja dodatnu zabrinutost ako bi se proširila svijetom
U Sloveniji potvrđen prvi slučaj zaraze indijskim sojem korone
Hrvatska spremna za turiste, očekuje europski certifikat u lipnju
Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman sastao se u srijedu s glavnim tajnikom Svjetske turističke organizacije (UNWTO) u Madridu, rekavši kako je Hrvatska spremna za sigurno primanje turista ovo ljeto i da bi u lipnju mogao zaživjeti europski certifikat o zdravlju putnika.
"Sada kada smo svi pogođeni pandemijom koronavirusa i krizom razgovaramo kako možemo još više otvoriti granice. Razgovarali smo i o procijepljenosti pojedinih zemalja članica", izjavio je Grlić Radman nakon susreta s glavnim tajnikom Zurabom Pololikashivilijem u Madridu.
UNWTO, osnovana 1975. godine sa sjedištem u Madridu, bavi se promoviranjem turizma. Turizam u hrvatskom BDP-u sudjeluje s oko 20 posto.
"Izvijestio sam glavnog tajnika da je procijepljeno već 25 posto hrvatskog odraslog pučanstva a do kraja lipnja očekujemo 55 posto. Svakim danom raste taj broj", rekao je Grlić Radman. Hrvatska je uoči sezone predstavila slogan "Safe Stay in Croatia" (Siguran boravak u Hrvatskoj).
"Hrvatska je spremna jer vodi računa o epidemiološkim mjerama. Najprije su procijepljeni turistički djelatnici jer su oni prvi u kontaktu s turistma, čime je Hrvatska pokazala da je odgovorna prema zdravlju turista. Važno nam je da se gosti osjećaju sigurnije", dodao je hrvatski ministar.
On i hrvatska ministrica turizma Nikolina Brnjac rade na promoviranju hrvatskog turizma u trenutku kada se u Europskoj uniji očekuje uvođenje europskog certifikata kojim bi putnici dokazivali da su cijepljeni ili da su negativni na koronavirus.
"U lipnju očekujemo taj europski certifikat", rekao je Grlić Radman koji se nalazi u dvodnevnom posjetu Madridu.
U Madridu će se 19. svibnja održati Međunarodni turistički sajam FITUR, na kojem se hrvatske agencije tradicionalno promoviraju na španjolskom tržištu. Zbog pandemije će biti znatno manje sudionika nego prethodnih godina.
Hrvatska je u pandemijskoj 2020. godini ostvarila više od 54 milijuna noćenja, oko 50 posto u odnosu na rekordnu 2019. godinu.
Rijeka: U županiji prvom dozom cijepljene 62 tisuće ljudi, a drugom 17 tisuća
Pročelnica Upravnog odjela Primorsko-goranske županije za zdravstvo Đulija Malatestinić izvijestila je u srijedu da se na području te županije prvom dozom cijepilo više od 62 tisuće ljudi, a drugom oko 17 tisuća.
Veće količine cjepiva stigle su prošlog tjedna, a znatno veće trebale bi stići do kraja lipnja, istaknula je u izjavi za novinare.
"Imamo planove prihvata cjepiva po tjednima i radi se od šest do deset puta većim količinama nego do sada", rekla je i dodala da će se ovaj tjedan u sportskoj dvorani na Zametu cijepiti 12 sati u dvije smjene na dan te da će se raditi subotom i nedjeljom. "Angažirano je 90 djelatnika, a na dan se procijepi od dvije tisuće do 2400 ljudi", rekla je.
„S ovako dobrom organizacijom vjerujem da ćemo uspjeti postići cilj pod uvjetom da dobijemo najavljene količine cjepiva, a to je do kraja lipnja procijepiti više od 50 posto stanovništava“, zaključila je Malatestinić.
U Sloveniji potvrđen slučaj indijske varijante novog koronavirusa
Prvi slučaj indijske varijante novog koronavirusa u Sloveniji otkriven je u uzorku uzetom 20. travnja, objavili su u srijedu popodne slovenski mediji.
Kako prenosi Slovenska tiskovna agencija STA, taj podatak objavljen je na portalu GISAID, a mutacija je potvrđena u Institutu za mikrobiologiju i imunologiju ljubljanskog Medicinskog fakulteta.
Laboratoriji koji se bave sekvenciranjem genoma novog koronavirusa, među kojima je i laboratorij tog instituta, podatke o novim varijantama koje zabilježe najprije unose u portal GISAID. Riječ je o svjetskoj znanstvenoj inicijativi i primarnom izvoru koji nudi otvoreni pristup do genomskih podataka novog koronavirusa, prenose slovenska agencija.
Ravnatelj Institut za mikrobiologiju i imunologiju Miroslav Petrovec za sada nije potvrdio informaciju domaćoj javnosti, a pretpostavlja se da će to učiniti u četvrtak na konferenciji za novinare na kojoj će predstaviti proširenost novih sojeva koronavirusa u Sloveniji, među kojima je najprisutnija tzv. britanska varijanta.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) nedavno je objavila da je indijska inačica novog koronavirusa zaraznija i zato predstavlja dodatnu zabrinutost ako bi se proširila svijetom.
Pandemiju se možda moglo izbjeći, smatraju neovisni stručnjaci
Pandemija covida-19 koja je odnijela više od 3,3 milijuna ljudskih života u svijetu dok su se deseci milijuna zarazili virusom i koja je nanijela velike štete svjetskom gospodarstvu "možda je mogla biti izbjegnuta", smatraju neovisni stručnjaci koje je angažirao WHO.
U izvješću objavljenom u srijedu, oni ocjenjuju da je pandemija istinski "Černobilj 21. stoljeća" i pozivaju da se hitno provedu velike reforme sustava za upozoravanje i prevenciju u nadi da će ova pandemija "biti posljednja".
"Situacija u kojoj se danas nalazimo možda se mogla izbjeći", rekla je supredsjedateljica panela, Ellen Johnson Sirleaf, bivša predsjednica Liberije.
"Shvaćamo da su ljudi ljuti i uznemireni ... ali ne postoji samo jedna osoba ili nacija koja je odgovorna", kazala je.
Bivši američki predsjednik Donald Trump krivio je za pandemiju i svjetsku gospodarsku krizu Kinu i WHO.
"Ova situacija posljedica je bezbroj neuspjeha, neznanja i kašnjenja u pripremi odgovora" na pandemiju, kazala je Sirleaf.
Izvješće kaže da je "jasno da su kombinacija loših strateških odluka, manjka volje da se pozabavi nejednakostima i sustava kojem manjka koordinacije stvorili toksičan koktel koji je omogućio pandemiji da se pretvori u katastrofalnu humanu krizu".
Kasnilo se posvuda
Neovisni panel WHO-a, koji čini 13 osoba i stručnjaka, proučavao je zadnjih osam mjeseci međunarodni odgovor na pandemiju, uključujući WHO-a.
WHO se od početka krize kritizira zbog njegove reakcije, primjerice zato što je kasno preporučio nošenje zaštitnih maski. SAD je WHO optužio da je previše popustljiv prema Kini, gdje se koronavirus prvi put pojavio, i da je sa zakašnjenjem proglasio izvanrednu situaciju. Kinu se pak optužuje da je pokušavala prikriti epidemiju.
Naravno, "možemo reći da je bilo očitih kašnjenja u Kini, ali kašnjenja je bilo posvuda", rekla je bivša premijerka Novog Zelanda, Helen Clark, supredsjednica stručne skupine.
"Kada su WHO-u počele pristizati informacije, organizacija nije očito bila sposobna provesti istragu i potom brzo potvrditi da se razvija opasna epidemija", kazala je.
"Dok se virus širio, informacije su se gomilale a odluke odgađale u očekivanju odgovora na mukotrpne razmjene službenih poruka".
"Prošlo je previše vremena" između obavijesti o prvim slučajevima u drugoj polovici prosinca 2019. i WHO-ove odluke da 30. siječnja proglasi izvanredno stanje na globalnoj razini, što je najviši stupanj uzbune.
Stručnjaci smatraju da se to moglo učiniti barem nakon prvog sastanka WHO-ova kriznog odbora 22. siječnja.
Države su shvatile ozbiljnost opasnosti tek kada je glavni direktor WHO-a Tedros Ghebreyesus 11. ožujka objavio da je posrijedi pandemija, kazala je Clark.
Veljača 2020. izgubljeni mjesec
Veljača 2020. bila je "izgubljeni mjesec" tijekom kojeg su mnoge države trebale djelovati.
"Kašnjenja, oklijevanja i poricanja" omogućili su epidemiji, a potom pandemiji da se razmaše, zaključuje izvješće.
Stručnjaci preporučuju vladama i međunarodnoj zajednici da bez odgađanja usvoje skup reformi u cilju preobrazbe svjetskog sustava za pripremu, uzbunjivanje i odgovor na pandemije.
Izvješće iznosi nekoliko prijedloga, među kojima je uspostava Svjetskog vijeća za borbu protiv zdravstvenih prijetnji, kao i uspostava novog svjetskog nadzornog sustava koji bi bio posve transparentan.
Taj bi sustav omogućio WHO-u da odmah objavi informacije o epidemijama koje bi se mogle pretvoriti u pandemiju a da ne traži odobrenje država.
Izvješće donosi i niz preporuka koje bi trebalo odmah provesti kako bi se zaustavilo širenje covida-19, pozivajući bogate zemlje da osiguraju više od dvije milijardi doza cjepiva do sredine 2022., od čega najmanje milijardu do rujna ove godine.
San Marino nudi turistima cijepljenje ruskim Sputnjikom
Mala Republika San Marino, koja nema izlaz na more, najavila je u srijedu pokretanje programa cijepljenja turista, nudeći posjetiteljima rusko cjepivo protiv covida-19 Sputnjik V od 17. svibnja.
Enklava od 61 četvornog kilometra s 34.000 stanovnika, prvi je put dobila Sputnjik u veljači i do sada je cijepila 25.000 ljudi, rekli su dužnosnici na brifingu u srijedu, i to uglavnom s ruskim cjepivom.
Budući da u bolnicama trenutno nema pacijenata s covidom-19, San Marino je zaključio da je sposoban pokrenuti kampanju cijepljenja turista Sputnjikom V, rekao je na brifingu ministar turizma Federico Pedini Amati.
"Kampanja turističkog cijepljenja počet će 17. svibnja i odnosit će se na strane državljane koji nisu Talijani", rekao je ministar.
Turisti koji žele doći na cijepljenje morali bi rezervirati hotelske sobe najmanje tjedan dana prije dolaska, rekao je. Oni bi također trebali imati pripremljene planove za drugo putovanje, 21 do 28 dana kasnije, kako bi primili drugu dozu.
Dvije doze turiste bi stajale 15 eura, rekli su sanmarinski dužnosnici. Također su rekli da se nadaju da će zemlja uskoro moći napraviti potvrde o cijepljenju za stanovnike i turiste.
San Marino nije član Europske unije, a Sputnjik V još uvijek nije odobren za upotrebu u EU. Cjepivo trenutno razmatra Europska agencija za lijekove.
U priopćenju za tisak u ponedjeljak, Ruski fond za izravna ulaganja (RDIF), državni investicijski fond zadužen za marketing cjepiva u inozemstvu, rekao je da je spreman opskrbiti San Marino dodatnim pošiljkama Sputnjika V.
"RDIF je spreman osigurati dodatne zalihe cjepiva za organiziranje cijepljenja turista", rekao je izvršni direktor RDIF-a Kirill Dmitriev.