Država se morala uključiti u rješavanje spora starog 26 godina između Grada Zagreba i Zagrebačke nadbiskupije oko zemljišta na kojem je maksimirski stadion, a sada su obznanili i kako će to učiniti
Branko Bačić pojasnio kako će kome kompenzirati uzimanje i zamjene zemljišta za stadion
Vlada je donijela dvije odluke o prihvaćanju dva Sporazuma sa Zagrebačkom nadbiskupijom i Gradom Zagrebom kojima se omogućava, s jedne strane, rekonstrukcija stadiona Maksimir, koji je objekt od nacionalnog interesa, a s druge strane Nadbiskupiji, kao kompenzacija za oduzeto zemljište, izgradnju crkvi na 10 lokacija u Zagrebu gdje ne postoje primjereni vjerski objekti.
Potpisivanjem Sporazuma, Crkva će povući sve svoje zahtjeve koji se odnose na povrat imovine oduzete za vrijeme bivše Jugoslavije u dijelu Maksimira, a radi se o iznimno velikoj površini od 300.000 kvadrata, i time će se skinuti ograničenje u zemljišnoj knjizi kako bi se moglo ići u rekonstrukciju i izgradnju stadiona u Maksimiru, kazao je ministar graditeljstva, državne imovine i potpredsjednik Vlade Branko Bačić govoreći o konačnom rješavanju spora Grada i Zagrebačke nadbiskupije u koji se morala uključiti i Vlada.
POGLEDAJTE VIDEO
Država preuzima rješenje imovinsko-pravnih odnosa
Pojasnio je kako će točno kompenzirati Nadbiskupiji odustajanje od ovog zemljišta.
- Ovih 10 lokacija koje su izabrane i koje su Generalnim urbanističkim planom Grada Zagreba definirane kao zone društvene namjene, i za izgradnju objekata vjerske namjene su u vlasništvu ili Grada ili privatnih osoba. Pet lokacija je u vlasništvu Grada, četiri u privatnom vlasništvu, a jedna je lokacija u mješovitom vlasništvu. Država, koja je dužna po Zakonu obeštetiti podnositelje zahtjeva pa i u konkretnom slučaju Zagrebačku nadbiskupiju, preuzima na sebe rješavanje imovinsko-pravnih odnosa pa ćemo Sporazumom između Vlade i Zagreba Gradu nadomjestiti to zemljište drugim građevinskim zemljištem u vlasništvu RH. Što se tiče privatnih osoba koji su vlasnici nekretnina na lokacijama predviđenima za izgradnju crkve, mi smo ih već kontaktirali i najavili da ćemo ih u procesu procjene vrijednosti nekretnina isplatiti - istaknuo je.
Kada te nekretnine u vlasništvu privatnih osoba ili Grada prijeđu u vlasništvo države, dodao je, država će ih, temeljem ovog Sporazuma, potom predati u vlasništvo Zagrebačke nadbiskupije.
Sljedeća na redu Skupština
- Sada predstoji donošenje odluke na razini Gradske skupštine, sjednica je idući tjedan, a nakon toga slijedi potpisivanje ugovora sa zagrebačkim nadbiskupom i gradonačelnikom Grada Zagreba i od tog trenutka će se steći preduvjeti da se može krenuti u realizaciju rekonstrukcije maksimirskog stadiona. U nadležnosti mog ministarstva je dugačak posao, a to je da s Gradom napravimo zamjenu nekretnina, s jedne strane, a s druge strane da kroz proces procjene, a onda i ugovaranja, riješimo one lokacije koje su u vlasništvu privatnih osoba - istaknuo je Bačić.
No, tvrdi, taj proces rješavanja imovinsko-pravnih odnosa neće kočiti realizaciju izgradnje maksimirskog stadiona.
Država Nadbiskupiji omogućuje zemljišta i tu, naglašava, njezina uloga staje. Drugim riječima, Nadbiskupija sama gradi crkve, država nema obvezu financirati taj proces.
- Naša je obveza osigurati pretpostavke da Crkva na tim lokacijama može realizirati gradnju sakralnih objekata i tu naša uloga, naše financiranje izgradnje vjerskih objekata prestaje - rekao je.