U Slavonskom Brodu je stručnim predavanjem obilježen Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. U odnosu na Europu, hrvatski prosjek ovisnosti je pet puta manji
Borba protiv ovisnosti: Bogate se na mladima i neiskusnima
Stručnim predavanjem o AIDS-u koje je održao epidemiolog dr. Igor Ivić Hoffman iz Zavoda za javno zdravstvo, prigodnom izložbom na temu ovisnosti i programom mladih Crvenog križa osnovnih i srednjih škola, fakulteta i predškolskih ustanova u Slavonskom Brodu je obilježen Svjetski dan borbe protiv AIDS-a.
Kako je u tijeku i Mjesec borbe protiv ovisnosti Gradsko društvo Crvenog križa Slavonski Brod i ove je godine organiziralo prigodni program pod motom "Želim živjeti, ne robovati", kojem je glavni cilj učenje mladih pozitivnim životnim vrijednostima, pravovremenom i objektivnom informiranju o štetnom djelovanju, učinku i posljedicama konzumiranja sredstava ovisnosti, cigareta, alkohola, droge, ovisnosti o kocki, klađenju i kladionicama, društvenim mrežama, internetu, videoigrama i ​slično.
U programu koji je održan u amfiteatru Tehničke škole uključilo se šesnaest odgojno-obrazovnih ustanova s područja grada. Kratkim prezentacijama i izloženim crtežima pokazali su sve ono što su naučili o važnoj temi - problemu ovisnosti.
Mladima se obratio i predsjednik Hrvatskog Crvenog križa prim. dr. Josip Jelić, koji je tom prigodom istaknuo: ''Ovo je Mjesec borbe protiv ovisnosti koji se obilježava u cijeloj Hrvatskoj, a ovaj je dan samo dan manifestacije te borbe. Međutim, nije to samo mjesec borbe. Mi se protiv ovisnosti borimo tijekom cijele godine. U toj borbi protiv pošasti modernog doba Slavonski Brod je jedan od najuspješnijih i možemo se ponositi na sve one koji tome pridonose, a to su Gradsko društvo Crvenog križa, vaši nastavnici i profesori, roditelji i svakako vi sami. U današnjem svijetu, zli ljudi se bogate na mladim i neiskusnim ljudima. Gomile novca iza kojih je zlo zgrču se na ratovima, drogi i prodaji ljudi, osobito mladih. Mladost je ono najvrjednije što Hrvatska ima, ali na žalost mnogi stariji to ne uviđaju već koriste vašu mladost jer je ona najpogodnija za stjecanje ovisnosti. Da bi netko postao ovisnik o alkoholu, a odrastao je čovjek, treba piti desetak godina, dok je taj period kod mladih svega šest mjeseci svakodnevnog pijenja alkohola. Na sreću u odnosu na Europu naš je prosjek ovisnosti pet puta manji i neka se taj naš napor i dalje nastavi kako bi prosjek u Hrvatskoj bio još bolji, jer će se tako smanjiti i brojka od 460 osoba koje godišnje umru od AIDS-a.''