Riječ je o tipu aviona koji se u proteklih pet mjeseci čak dvaput srušio, pri čemu je ukupno poginulo više od 300 ljudi
Boeing 737 Max 8 više ne smije slijetati u Hrvatsku
Agencija za sigurnost u zračnom prometu Europske unije EASA odlučila je prizemljiti sve modele Boeinga 737 Max 8 na području EU.
Riječ je o tipu aviona koji se u proteklih pet mjeseci čak dvaput srušio, pri čemu je ukupno poginulo više od 300 osoba. Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo ranije je rekla da će pričekati odluku EASA-e.
Velika Britanija, Njemačka, Francuska i Irska zadnje su u nizu država koje su u utorak poslije podne objavile da zatvaraju svoj zračni prostor za zrakoplove modela Boeing 737 MAX 8 nakon fatalnog pada putničkog zrakoplova takvog tipa u nedjelju na letu iz Adis Abebe za Keniju. U ponedjeljak su Kina i Indonezija prizemljile svoje zrakoplove tog modela u floti svojih avioprijevoznika.To su učinile kompanije Air China, China Eastern Airlines, Kunming Airlines i China Southern Airlines. U Kini je u prometu više od 90 zrakoplova tipa Boeing 737 Max 8.
Singapur i Australija privremeno su obustavile promet svih tipova zrakoplova 737 MAX, što je učinila i etiopska zrakoplovna tvrtka Ethiopian Airlines čiji se zrakoplov srušio u nedjelju.
Prizemljiti svoja dva zrakoplova tog modela odlučila je i južnokorejska niskotarifna kompanija Eastar Jet.
Boeing je ponovio da je istraga o uzrocima pada zrakoplova u ranoj fazi i nema osnove na temelju koje bi dao nove smjernice operatorima.
Agencija Reuters donosi pregled odluka pojedinih zračnih prijevoznika prema modelu Boeing 737 MAX iz kojeg je razvidno da su zasad nisu sve aviokompanije odlučile prekinuti promet modelom Boeing 737 MAX.
Air Canada je objavila da je ponudila pomoć i "pozorno prati istragu", te da u svojoj floti imamo 24 zrakoplova takvog tipa od 2017. i da su oni pokazali "odlične performance u sigurnosti, pouzdanosti".