Battulga je postao slavan kao majstor borilačkih vještina, a danas u svome poslovnom carstvu ima hotel, zabavni park nazvan Džingis-kan i prehrambene tvrtke.
Bivši judaš Khaltmaa Battulga novi je mongolski predsjednik
Populistički kandidat, poslovni čovjek i nekadašnja zvijezda borilačkih vještina Khaltmaa Battulga pobjednik je predsjedničkih izbora u Mongoliji u drugome krugu, objavilo je u subotu središnje izborno povjerenstvo.
Izbori se smatraju referendumom o planu gospodarskog oporavka aktualne vlade te o ulozi susjedne Kine u Mongoliji, koja nema mora, ali ima rudno bogatstvo.
Kandidat oporbene Demokratske stranke, Battulga je dobio 50,6 posto glasova u drugome izbornu krugu s izlaznošću od 60,9 posto.
Njegov protivnik, predsjednik parlamenta i kandidat Stranke mongolskog naroda Miyeegombo Enkhboldo dobio je 41,2 posto glasova.
U glasačke kutije bilo je ubačeno gotovo 100.000 praznih listića u znak prosvjeda protiv predloženih kandidata.
Drugi izborni krug u petak bio je organiziran pošto u prvome krugu 26. lipnja nije bilo pobjednika.
Battulga je postao slavan kao majstor borilačkih vještina, a danas u svome poslovnom carstvu ima hotel, zabavni park nazvan Džingis-kan i prehrambene tvrtke.
Kao i njegov protukandidat Enkhboldo i Battulga je opterećen skandalima koji su potpuno zasjenili kampanju prije prvoga kruga. Battulga je osumnjičen da u inozemstvu ima bankovne račune, a Enkhbold, koji se predstavljao kao skroman uzgajivač konja, optužen je da je prodajom radnih mjesta u javnom sektoru utržio 20 milijuna eura.
Te su afere u drugi plan gurnule svaku raspravu o gospodarstvu i to u vrijeme kada je Mongolija zaglavljena u siromaštvu unatoč svome rudnome bogatstvu.
Neki ulagači zabrinuto očekuju Battulgin mandat jer se u kampanji zauzimao za veću državnu kontrole nad eksploatacijom rudnika i jer je sumnjičav prema Kini, koja je najveći trgovinski partner Mongolije.
Battulga je privukao one birače koji smatraju da Mongolija ima loše sporazume sa stranim kompanijama te je obećao veću kontrolu vlade nad strateškim rudnicima, kao što je rudnik bakra Oyu Tolgoi koji eksploatira Rio Tinto, australsko-britanska grupa, vodeća rudarska kompanija u svijetu.
Mongolija je parlamentarna demokracija. Vladu vodi premijer, no predsjednik ima ovlasti staviti veto na zakone i imenovati suce.